Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Technika

První fáze startuje 5. října se spojením mezi městy Santiago de Chile, Viña del Mar, San Antonio a Coquimbo. Zelené autobusy místních autobusových partnerů FlixBusu vyjedou ve 42 zemi na světě.

„ Máme velkou radost, že můžeme oficiálně přivítat v síti Flixu Chile jako 42. zemi na světě a druhou zemi v Jižní Americe po Brazílii , “ říká André Schwämmlein, generální ředitel společnosti Flix. „ Naším cílem je poskytovat udržitelné a dostupné možnosti cestování pro každého a takovou poptávku vidíme právě v Chile. Chceme poskytovat stejnou úroveň kvality, bezpečnostních standardů a bezproblémovou zákaznickou zkušenost v každém regionu, kde působíme, a vytvářet konkurenční tržní nabídku a možnost volby pro zákazníky .“ Obchodní model společnosti Flix, postavený na spolupráci s lokálními autobusovými partnery, je úspěšný ve 41 zemích na čtyřech kontinentech. Prostřednictvím moderní technologie poskytuje přidanou hodnotu pro dopravní partnery i zákazníky. První zelené linky v Chile spojí hlavní město Santiago de Chile s městy Viña del Mar, San Antonio a Coquimbo. Během několika dalších měsíců plánuje Flix další expanzi do centrální části a na jih země. Odvětví dálkové dopravy v Chile zasáhl v posledních letech prudký pokles poptávky spojený s omezeními kvůli pandemii COVID-19 a zvýšeným cenám v hromadné dopravě. To mimo jiné vedlo k nárůstu počtu vlastníků soukromých automobilů. Flix se v Chile snaží tento trend zvrátit a díky své jedinečné nabídce oživit trh dálkové dopravy. Spuštění provozu na vysoce atraktivním chilském trhu je součástí strategie ziskového růstu společnosti Flix. V září sdílela své hospodářské výsledky za prvních šest měsíců roku 2023 a oznámila, že jde o nejúspěšnější první pololetí v její historii. Od ledna do konce června 2023 cestovalo více než 36 milionů cestujících po celém světě autobusy FlixBus, Greyhound a Kamil Koç a vlaky FlixTrain (53% nárůst oproti stejnému období v roce 2022). Celkové příjmy skupiny Flix dosáhly 860 milionů euro (54% nárůst), s kladným upraveným výsledkem EBITDA ve výši 26 milionů euro a odpovídající marží 3 %.

person rebus  date_range 03.10.2023

Ve Vysokém Mýtě vyrobí 106 autobusů CROSSWAY a EVADYS pro Madeiru. Jde o další velkou zakázku z Portugalska.

Po dodávce 236 autobusů Crossway pro nový systém veřejné dopravy Carris Metropolitana v oblasti Lisabonu uzavřela IVECO BUS nový kontrakt. Pro dopravce SIGA RODOESTE (RODOESTE) a Companhia de Autocarros da Madeira S.A (CAM) v rámci „Koncese na veřejnou službu silniční osobní dopravy v autonomní Oblasti Madeira“ vyrobí závod ve Vysokém Mýtě celkem 106 vozidel CROSSWAY a EVADYS, o délce 10 a 12 metrů. Vybaveny budou motorem Cursor 9 o výkonu 400 hp od FPT Industrial s patentovanou technologií HI-SCR. Zahrnují také nejnovější bezpečnostní vybavení. Od července 2024 platí pro všechny nové autobusy povinnost výbavy asistenčními prvky ADAS. V této souvislosti budou autobusy IVECO v budoucnu vybaveny novou čelní maskou, kde budou zabudována čidla a senzory pro plnění ADAS a pro nový servisní přístup. Premiéry se dočkáme na bližícím se Busworld 2023 , kde IVECO BUS avizoval zcela nový styl vozidel. Vozidla řady CROSSWAY a EVADYS patří k modelům s nejlepšími provozními náklady. Jsou navržena pro provoz na regionálních trasách na střední vzdálenosti, pro kyvadlovou dopravu nebo výlety, kde uplatní svou všestrannost a nabízejí optimální ziskovost. CROSSWAY a EVADYS těží z dlouholetého know-how ve výrobě v závodě ve Výsokém Mýtě v České republice. Poprodejní podporu a rozsáhlou asistenci zajistí v autonomní oblasti Madeira prodejce IVECO společnost BREGS. Flotily dopravců obnoví nové vozy z České republiky příští rok.

person rebus  date_range 02.10.2023

S 30 elektrickými kloubovými autobusy Citea LF-181 a 20 sólo Citea LF-122 přesáhne počet vozidel značky VDL ve flotile KVG v německém Kielu 100 kusů. KVG dosáhne nového milníku, kdy více než polovina vozidel bude v červenci 2025 bez fosilních paliv.

KVG Kieler Verkehrsgesellschaft mbH a VDL Bus & Coach uzavřely v polovině září smlouvu na dodání 50 elektrických autobusů Citea nové generace s opcí na 10 dalších. Vozidla založená výhradně na elektrickém pohonu budou dodávána od července 2024 do června 2025. Elektrické autobusy VDL Bus & Coach budou vybaveny akumulátory s kapacitou 522 kWh (LF-181), respektive 429 kWh (LF-122). Nová generace Citea pro KVG je navíc vybavena kamerami místo zrcátek a pantografem. Thomas Mau, ředitel pro provoz a technologie, v KVG Kiel: " Jsme rádi, že můžeme učinit další krok v transformaci našeho autobusového parku s naším partnerem VDL. Jakmile převezmeme 50 nových městských autobusů, budou více než polovinu našeho vozového parku tvořit bateriové elektrické autobusy a vozy VDL. Tato vozidla mají vysokou technickou úroveň a v nejvyšší možné míře splňují naše požadavky. Spolupráce jak při implementaci tohoto nového systému, tak následně v oblasti poprodejních služeb, byla prvotřídní ve všech směrech a vysoce kooperativní ." Richard van den Dungen, CCO ve VDL Bus & Coach, říká: " Jsme velmi hrdí, že si KVG opět vybrala VDL Bus & Coach pro další objednávku elektrických městských autobusů. Je velké uznání, když nám vysoce respektovaný zákazník, opět důvěřuje. Po našich předchozích dodávkách Citea SLF a SLFA Electric v letech 2020, 2021 a 2022 nyní KVG převezme novou generaci Citea, která je ideálně přizpůsobena jejím provozním požadavkům díky své efektivní spotřebě energie a optimálním jízdním vlastnostem ." KVG je 100% vlastněná městem Kiel. Je partnerem ve Verkehrsverbund Region Kiel (VRK) a integrovaná do celostátního systému jízdného Šlesvicko-Holštýnsko. Na 38 linkách obsluhuje 770 autobusových zastávek ve městě Kiel a okolí. V roce 2022 bylo přepraveno téměř 29 milionů cestujících, to odpovídá více než 11 milionům autobusových kilometrů. Zaměstnává více než 780 lidí, 600 je řidičů. Kiel je nejsevernější německé velkoměsto. Je to hlavní a s přibližně 250 tisíci obyvyteli nejlidnatější město spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

person rebus  date_range 29.09.2023

Technologie pro efektivní, udržitelnou a bezpečnou dopravu: Světová premiéra nejnovějšího nízkopodlažního řešení ZF pro elektrickou mobilitu pro městské autobusy, duální elektrický centrální pohon CeTrax 2 pro autobusy a autokary, převodovka EcoLife CoachLine, digitální řešení SCALAR pro mobilitu na vyžádání a CMS pro městské autobusy.

Společnost ZF nabízí komplexní produktová a softwarová řešení pro řízení pohybu vozidel, integrovanou bezpečnost, automatizované řízení a elektrickou mobilitu. Na veletrhu v Bruselu představí své portfolio pokročilých systémů a technologií pro městské autobusy a autokary se zaměřením na dekarbonizaci, konektivitu a bezpečnost. Středem pozornosti stánku ZF bude její nejnovější inovativní řešení eMobility pro městské autobusy, které umožňuje plně nízkopodlažní prostor pro cestující pro lepší přístupnost. Plně integrovaný, modulární elektrický centrální pohon CeTrax 2 dual pro autobusy a autokary nabízí výkon 380 kW, je vybaven integrovanou třístupňovou převodovkou, která usnadňuje zdolávání strmějších svahů a efektivnější vyšší cestovní rychlosti. 6stupňová automatická převodovka EcoLife CoachLine je vhodná pro točivé momenty motoru do 2800 Nm. Efektivní převodovka slouží pro vysoce výkonné a náročné autobusové aplikace, jako jsou trasy s množstvím zatáček nebo zastávek. Nové řešení SCALAR pro správu vozového parku při službách mobility na vyžádání nabízí provozovatelům veřejné dopravy automatizované rozhodování a optimalizaci služeb na základě AI v reálném čase. ZF Bus Connect je digitální řešení správy vozového parku pro městské autobusy a autokary s elektrickými, hybridními nebo spalovacími motory. Bezpečnost díky Collision Mitigation System (CMS) a OnHand EPH. CMS pro městské autobusy je prvním OE nezávislým systémem v oboru, který pomáhá zmírnit nebo dokonce zabránit hrozící kolizi a zároveň podporuje nezajištěné cestující v autobusech. Elektropneumatická ruční brzda OnHand nejen zlepšuje bezpečnost vozidla a pohodlí řidiče, ale slouží také jako základní technologie pro autonomní řízení.

person rebus  date_range 26.09.2023

Společnost Lothian objednala od Volvo Buses 50 nových dvoupodlažních autobusů Volvo BZL Electric. Do hlavního města Skotska přijedou s karoserií MCV. S karosérií od egyptské MCV budou na začátku roku 2025 jezdit i městské autobusy Volvo 7900 Electric.

S investicí přes 24 milionů liber (přibližně 676 milionů korun) převezme Lothian nová vozidla ve dvou dodávkách v průběhu roku 2024, první vozy se v ulicích Edinburghu objeví na začátku jara. Autobusy budou postaveny na novém podvozku elektrického autobusu Volvo BZL Electric s karosérií od egytpské MCV představeného před dvěma lety . Dvoupodlažní vozy v Edinburghu nabídnou vyšší komfort a tišší cestování, každý pojme více než 70 cestujících a mají Wi-Fi, vysoká opěradla sedadel a nabíjecí body USB. Řidiči budou také těžit z klidného a tichého pracovního prostoru, který snižuje stres, zatímco systém zrcátek s kamerou zlepšuje výhled za všech podmínek. Ještě před objednáním Lothian Buses přes čtyři měsíce předváděcí vůz testovala. " LothianBuses testovala náš BZL Electric více než čtyři měsíce a fungoval fantasticky. Zpětná vazba byla všeobecně pozitivní – od řidičů, cestujících a vedení společnosti. Dojezd vozidla byl více než dostatečný pro celodenní provoz v Edinburghu, což se osvědčilo i v těch nejchladnějších zimních dnech ," říká Domenico Bondi, generální ředitel Volvo Buses ve Velké Británii a Irsku. Sarah Boyd, generální ředitelka společnosti Lothian: „ Jsme rádi za spolupráci s Volvo Buses na zavedení flotily 50 dvoupodlažních vozů s nulovými emisemi do našeho vozového parku. Společnost Lothian nadále podporuje strategie skotské vlády a rady města Edinburgh zaměřené na zlepšení kvality místního ovzduší a s tou investicí hrajeme roli při zlepšování kvality ovzduší ve městě ." Čistší a ekologičtější autobusy jsou klíčem k ekologické strategii Lothian „Driving to Net Zero“, která byla zahájena minulý týden a zahrnuje plány na pokračující nákupy autobusů s nulovými emisemi a budování infrastruktury v průběhu příštího desetiletí. Lothian zajišťuje v Edinburghu provoz na 50 linkách. Nové autobusy budou poháněny čistě elektrickým pohonem Volvo, který zahrnuje 200kW elektromotor spojený s dvoustupňovou automatizovanou převodovkou. Každé vozidlo je vybaveno pěti lithium-iontovými bateriemi s maximální skladovací kapacitou 470 kW/h a umožňují dojezd až 300 km, který lze za provozu prodloužit díky rekuperačnímu brzdovému systému. Budou se nabíjet přes noc na nových nabíjecích stanicích instalovaných v garáži společnosti na Annandale Street za 3-4 hodiny. Volvo Buses a výrobce nástaveb MCV již mají na britském trhu zavedenou a úspěšnou spolupráci. Mimo jiné Stagecoach ve Skotsku koupila 25 autobusů a Metroline v Londýně 48 autobusů. Letos na jaře si Stagecoach objednala od Volvo 150 dvoupodlažních a 20 jednopodlažních autobusů na podvozku BZL s karoseriemi od MCV. Letos na jaře si městská autobusová společnost Warrington's Own Buses objednala 105 jednopodlažních elektrobusů od Volvo/MCV. Na začátku září 2023 podepsaly Volvo Buses a MCV smlouvu na výrobu karoserií pro elektrické autobusy Volvo 7900 Electric a Volvo 7900 Electric Artic pro evropské zákazníky. Později i pro elektrický autobus pro meziměstskou dopravu. Zákazníci už by měli mít možnost ojednávat vozidla, začátek výroby se očekává v roce 2024 a první dodávky se očekávají v prvním čtvrtletí 2025.

person rebus  date_range 22.09.2023

Pohled na rychle rostoucí ceny paliv u čerpacích stanic znepokojuje všechny motoristy. Sice zde není tak urgentní příčina, jakou byl začátek ruské invaze, ale přesto cena za tři měsíce poskočila o razantních 9 Kč.

Pro kamionové dopravce, u nichž cena nafty tvoří zhruba třetinu nákladů, to znamená nárůst výdajů cca o 3 Kč na kilometr. Tedy o více než 10 %. O dalších téměř deset procent zvyšuje ostatní náklady stále vysoká inflace. Časy levné silniční dopravy zjevně končí a v příštím roce bude s největší pravděpodobností ještě hůř. Sousední Německo chystá již od letošního prosince razantní navýšení mýtných sazeb o 83 %, tedy na téměř dvojnásobek. Plánované zvýšení mýtného v ČR je plánováno na 15 % od března příštího roku. Netřeba pochybovat o tom, že pro zvýšení státních příjmů využijí i ostatní státy novou povinnost započítat do mýtné sazby emise CO2 produkované vozidlem. Z ekonomického hlediska není optimistický ani pohled za vzdálenější horizonty. Přechod na lokálně bezemisní dopravu v podobě bateriových nebo vodíkových vozidel bude finančně extrémně náročný. Cena středně těžkých a těžkých nákladních vozidel v elektrickém provedení je v současnosti v nabídce všech značek na trhu vždy téměř trojnásobná oproti klasické dieselové verzi. Nákladní vozy s vodíkovými palivovými články zatím na trhu k dispozici nejsou, jejich cena rozhodně ale nižší nebude. Silniční doprava se při udržení současných trendů patrně velmi rychle stane luxusním zbožím. Sdružení ČESMAD BOHEMIA

person rebus  date_range 22.09.2023

Švýcarský výrobce autobusů získal zakázky ve dvou mezinárodních výběrových řízeních. Během příštích čtyř let dodá 127 elektricky poháněných kloubových autobusů do Francie a 121 elektrických kloubových a dvoukloubových autobusů k Ženevskému jezeru. Součástí kontraktů je vybudování nabíjecí infrastruktury a opce na až 241 dalších vozidel do roku 2030.

HESS díky rostoucí poptávce po svých autobusech lighTram rozšiřuje své kapacity ve v Bellachu v Solothurnu ve Švýcarsku i v novém závodě v Portugalsku. Počet zaměstnanců koncernu se zvyšuje na cca 800, jen v Belachu vznikne přibližně 40 nových pracovních míst, především v oborech diagnostiky, mechaniky, automatizace a vývoje softwaru. Kromě toho budou v následujících měsících probíhat také strukturální opatření zaměřená na rozšíření a optimalizaci výroby. Administrativa a politici v Lyonu schválili investiční balíček, který zahrnuje nákup moderního vozového parku trolejbusů s výkonnými bateriemi i pro trasy dosud využívající dieselové autobusy. Trolejová síť se tak rozšíří, delší úseky nových tratí budou bez trolejového vedení. Nová vozidla doplní flotilu 34 vozidel stejného typu, která je v provozu od února 2021 . Od jara 2024 bude linka C13 provozována výhradně novými kloubovými autobusy HESS, které dokážou pokrýt až 40 procent trasy v bateriovém režimu bez trolejového vedení. V září bude následovat linka C11. Rozšíření trolejbusového systému je součástí komplexního balíčku s cílem zcela eliminovat používání dieselových autobusů od roku 2026. V Ženevě bude mít TPG (Transports Publics Genevois) do roku 2030 vozový park složený výhradně z plně elektrických autobusů. Klíčovou roli hraje HESS s dodáním dobíjecí infrastruktury (subdodavatelem Hitachi Energy) a dvoukloubových a kloubových trolejbusů. První vozy z nové objednávky se mají objevit na silnicích v roce 2025. Vozidla se dobíjejí prostřednictvím rychlonabíječek na konečných zastávkách a na vybraných zastávkách. Technologie rychlého nabíjení umožňuje nabíjení během několika sekund a minimalizuje prostoje vozidla. Z tiskové zpráva HESS není zřejmé, zda jde o objednání vozidel z dříve oznámených zakázek nebo o nové zakázky.

person rebus  date_range 22.09.2023

První dva SOR EBN 8 z celkem pěti přijely do Dopravního podniku města Prešov v pátek 22. září.

Dopravní podnik podepsal kupní smlouvu na dodávku pěti nových elektrických midibusů EBN 8 včetně nabíječek a příslušenství se SOR Libchavy v červenci 2022. Nové vozy nahradí na linkách 20, 27, 41 či 42 midibusy Rošero First, které jsou na hranici životnosti. Proti stávajícím autobusům budou komfortnější. Budou nízkopodlažní pro vstup a výstup, s klimatizací a USB nabíječkami, s modernějším informačním systémem, kamerovým systémem a kabinou pro řidiče Do konce roku 2023 by měl SOR Libchavy dodat do Prešova čtyři bateriové trolejbusy SOR TNS 12 . Původně měly být vybaveny elektro výzbrojí od Cegelec, ale možná dojde ke spolupráci se Škoda Electric, podobně jako v Bratislavě . Škoda Group do Prešova vyrábí 18metrovou verzi parciálních trolejbusů .

person rebus  date_range 22.09.2023

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou má od SOR Libchavy půjčený elektrický autobus SOR NS 12. Postupně bude testovat další bezemisní vozy.

Vůz určený pro bezemisní přepravu osob v městském provozu bude postupně testován na většině linek MHD v Liberci. Různorodost terénu na jednotlivých linkách MHD ve městě i za jeho hranicemi, umožní získat potřebná data pro dopravce i výrobce vozidla, uvádí dopravní podnik. Nyní se do autobusu montuje odbavovací zařízení a následně vyjede s cestujícími. Nabíjecí stanice byla umístěna do areálu tramvajové vozovny. Jedno nabití trvá max. 8-9 hodin. Dopravní podnik bude testovat především kilometrický dojezd autobusu či velikost rekuperace z brzdění v libereckých podmínkách. Nepůjde o jedinou zkoušku, testování bezemisních vozů bude podle vedení společnosti v dopravním podniku pokračovat. DPMLJ předpokládá, že v roce 2025 budou již na linkách MHD v Liberci jezdit nejméně 4 autobusy na alternativní elektrický pohon. DPMLJ musí do budoucna splňovat zákon č. 360/2022 Sb, který stanoví minimální podíly nízkoemisních vozidel, kterých budou muset zadavatelé veřejných zakázek a objednatelé veřejných služeb v oblasti dopravy dosahovat při pořizování silničních vozidel a služeb využívajících tato vozidla. Testovací SOR NS 12 jezdil na jaře v Opavě. Vyzkoušely ho také STENBUS, ČSAD MHD Kladno, Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova a ČSAD Střední Čechy. Premiéru měl v roce 2017 na Busworld a Czechbus.

person rebus  date_range 21.09.2023

V Opavě trolejbusy tradičně pojmenovávají žáci základních škol. K Božence, Opavákovi, Elza busovi, Stopatnáctinožce a Opavokouvi pořízenými v roce 2020 přibyly další tři. Škodovka dodala městskému dopravnímu podniku trolejbusy Škoda 36Tr T'CITY.

Městský dopravní podnik Opava uzavřel na dodávku tří dvanáctimetrových trolejbusů smlouvu se Škoda Group, která vyšla vítězně z výběrového řízení , v červnu 2022. Zakázka tak navázala na dodávky škodováckých trolejbusů z minulých let. V roce 2020 Škoda Group dodala do Slezska plně klimatizované vozy Škoda 32Tr. V roce 2018 flotila dopravního podniku posílila o deset vozů stejné řady, u kterých spolupracovala se SOR Libchavy. Trolejbus Škoda T’CITY 36Tr je novinkou. Karosérie pochází od sesterské společnosti Temsa, Škoda přidává trakční zařízení. Opavský dopravní podnik v současnosti provozuje 4 trolejbusové linky, vozový park čítá 36 nízkopodlažních trolejbusů.

person rebus  date_range 21.09.2023
Reklama
Škoda
Reklama
Zliner
Reklama
BUSE
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací