V Ústí nad Labem budou jezdit Solaris Urbina na vodík
Solaris Urbino 12 hydrogen ve zkušebním provozu v srpnu 2021 v Horním Rakousku. Foto Land OÖ, Wolfsteiner
Dopravní podnik města Ústí nad Labem jako první v České republice uzavřel rámcovou dohodu na dodání autobusů na vodík. Zakázku získal Solaris. Aktuálně: Druhým uchazečem byla Škoda Electric.
Středa, 13. října 2021, rebus
Dopravní podnik města Ústí nad Labem zveřejnil výběrové řízení na dodání vodíkových autobusů 9. června 2021. Výsledkem je uzavření rámcové dohody s polským výrobcem Solaris Bus & Coach (informovali jsme 1.10.2021). Podle zveřejněné zprávy zadavatele z 8. 10. 2021 byla druhým uchazečem ve výběrovém řízení Škoda Electric.

Cena za jeden autobus je 15 184 400 milionů korun bez DPH. Cena v uzavřené rámcové dohodě činí celkem za všech 20 ks autobusů 303 688 tisíc korun. Ve výběrovém řízení počítal s cenou 19,5 milionů korun za vozidlo. Dodací lhůta je 420 dnů od objednání. Pořízení vodíkových autobusů ve velké míře závisí na vypsání dotačních titulů. První výzvy z nových programů EU se však předpokládají až začátkem příštího roku.

Solaris Urbino 12 hydrogen byl uveden na trh v roce 2019 a v běžném provozu je už téměř 100 vozů v zemích jako Rakousko, Německo, Itálie, Nizozemsko nebo Švédsko, příští rok vyjede také v Polsku.

Ústecký kraj se jako první region v České republice zapojil do evropského partnerství „Hydrogen Valleys“ a s vodíkovými autobusy se kromě města Ústí nad Labem počítá i na linkách zajišťujících dopravní obslužnost Kraje. Dopravní podnik města Ústí nad Labem se zabývá přípravou vodíkové mobility od roku 2019. Pro provoz autobusů na vodík připravuje vybudování vodíkové plnící stanice v ulici Solvayova, na kterou obdržel dotaci. Do výběrového řízení na její stavbu se však nikdo nepřihlásil. Původně předpokládal její dokončení do konce roku 2022, ve stejné době měly vyjet i první autobusy.

Volvo electric