Scania představila v červnu na UITP v Římě nové autobusové motory Euro4 a Euro5.
Vysokokapacitní tříosá Scania Irizar jezdí na vnitrostátní lince společnosti PROBO TRANS. Foto BUSportál.
Novinku uvítají především provozovatelé hromadné dopravy, kteří musí plnit stále přísnější ekologické normy.
Úterý, 19. července 2005,dabra

Autobusové motory Scania Euro 4 a Euro 5

Praha, 18. července 2005 - Společnost Scania představila v červnu na Mezinárodní výstavě dopravy v Římě nové autobusové motory Euro 4 a Euro 5. Tuto novinku uvítají především provozovatelé hromadné dopravy, kteří musí plnit stále přísnější ekologické normy.

Nové 9litrové autobusové motory s technologií EGR mají nižší emise oxidů dusíku i pevných částic. Recirkulace výfukových plynů EGR snižuje emise přímo v místě jejich vzniku, tedy ve spalovacím prostoru, proto není již třeba přidávat žádná aditiva. Vozidla vybavená tímto řešením zajišťují úsporný a ekologický provoz.

„Scania si uvědomuje, jaké výhody poskytuje jednoduchý provoz na naftu a zároveň dobře ví, že je třeba za všech okolností vyhovět očekávaným emisním standardům. Prověřenou technologii EGR jsme se nyní rozhodli použít i u autobusových motorů za účelem účinného snížení emisí tak, aby vyhovovaly normám Euro 4 a Euro 5. Tato technologie nabízí dokonalé řešení nejen v dálkové dopravě, ale i v městském provozu, kde se autobusy musí často zastavovat a rozjíždět,“ říká Hasse Johansson ze společnosti Scania.

Patentované řešení

EGR je zavedená technologie, která se používá u dieslových motorů osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel po celém světě. Na americkém trhu je používána i u těžkých nákladních vozidel.

Scania se svým továrním systémem recirkulace posouvá EGR ještě o krok dál. Část výfukových plynů - až 18% pro Euro 4 a 25% pro Euro 5 - je před vstupem do turbodmychadla ochlazena a pak smísena s nasávaným vzduchem. Problematickým momentem je právě mísení výfukových plynů s nasávaným vzduchem o vyšším tlaku. Scania proto přišla s patentovaným řešením, které představuje zúžení směšovací trubice. Stlačený vzduch díky tomu proudí rychleji a před zúžením se vytváří oblast nízkého tlaku, kde dochází vlastně k nasátí výfukových plynů do směšovací trubice. Proudění vzduchu je regulováno jednoduchým ventilovým systémem v závislosti na zatížení motoru.

Nižší teplota spalování znamená nižší emise oxidů dusíku. Vyšší vstřikovací tlaky navíc zajistí nižší množství pevných částic a eliminují charakteristický zápach nafty.

Provozovatelé, kteří budou chtít snížit emise ještě výrazněji, než stanoví předpisy, si mohou objednat filtr prachových částic, který je integrován v běžném tlumiči a nepotřebuje údržbu. Filtr dokáže snížit emise pevných částic až o polovinu. U motorů Scania Euro 5 je filtr dodáván standardně.

Vysoký výkon a vynikající točivý moment

Autobusové motory Scania Euro 4 a Euro 5 vycházejí z modulárního systému Scania. K dispozici jsou 9litrové 5válcové jednotky s výkony 230, 270 a 310 hp a velmi dobrými točivými momenty - 1050, 1250 a 1550 Nm, které umožňují plynulou jízdu s minimem řazení.

Autobusové motory Scania Euro 4 budou dodávány již od listopadu 2005 (norma vstoupí v platnost v říjnu 2006). Filtry prachových částic a motory Euro 5 budou uvedeny na trh v průběhu roku 2006 (norma Euro 5 vstoupí v platnost v říjnu 2009).
Zdroj: Tisková zpráva Scania Czech Republic s.r.o. V
Motor Scania Euro 4,5. Foto Scania.
Zpět