
Na finální design Lion's Coach E si počkáme do října na veletrh Busworld Europe v Bruselu. Nový elektrický autokar má inovativní design a jeho aerodynamiku srovnává MAN s kompaktními SUV. K prvním zákazníkům by se měl Lion's Coach 14 E s dojezdem až 650 kilometrů dostat už příští rok, kdy začne v tureckém závodě MAN v Ankaře jeho sériová výroba.
Na finální design Lion's Coach E si počkáme do října na veletrh Busworld Europe v Bruselu. Nový elektrický autokar má inovativní design a jeho aerodynamiku srovnává MAN s kompaktními SUV. K prvním zákazníkům by se měl Lion's Coach 14 E s dojezdem až 650 kilometrů dostat už příští rok, kdy začne v tureckém závodě MAN v Ankaře jeho sériová výroba.
Po úspěchu řady Lion's City E pro městskou a meziměstskou dopravu, s více než 2 500 eBusy prodanými od roku 2019, se nyní MAN zaměřuje na elektrifikaci autokarové dopravy. Jeho nový autokar využívá osvědčenou pohonnou technologii z úspěšně sériově vyráběného eTrucku a NMC baterie nově sériově vyráběné v norimberském závodě. S energetickou kapacitou baterií 356 až 534 kWh má ujet až 650 kilometrů. Jeho designový koncept snižuje součinitel odporu vzduchu (hodnotu Cd) na 0,31. Bez omezení zavazadlového prostoru ve srovnání s jeho dieselovým protějškem v něm bude moci cestovat až 61 cestujících. „Náš elektrický autokar představuje začátek nové éry cestování bez emisí a s nízkou hlučností, na kterou mnoho zákazníků čekalo. Jsme rádi, že jsme mezi prvními a že můžeme postavit na kola tak dynamický a inovativní autokar,“ říká Barbaros Oktay, ředitel jednotky autobusů v MAN Truck & Bus.
V první fázi vývoje infrastruktury pro vozidla a veřejné nabíjecí stanice budou preferovanými oblastmi použití pro MAN Lion's Coach E krátké a střední vzdálenosti s dojezdem až 650 kilometrů. „eCoach může oslovit v autokarové turistice nové cílové skupiny, pro které je klíčovým faktorem při plánování cestování také udržitelnost,“ říká Heinz Kiess, ředitel Product Marketing Bus v MAN. S nabíjecím výkonem CCS až 375 kW je možné jeho nabíjení podobně jako u dieselového autobusu spojit se zákonem stanovenou dobou řízení a odpočinku řidiče. S již vyvíjenou megawattovou nabíjecí infrastrukturou (Megawatt Charging System, MCS, až 750 kW) se oblasti použití elektrických autokarů v budoucnu ještě více rozšíří i směrem k dálkovému cestování.
Základem pro eCoach je dieselový Lion's Coach představený v roce 2017. V první fázi se eCoach na silnice dostane jako 13,9 m dlouhé, kompaktní třínápravové vozidlo s maximální technicky přípustnou celkovou hmotností 27,3 tuny, pro 61 cestujících a o objemu zavazadlového prostoru od minimálně 11 do maximálně 13 metrů krychlových. Po elektrickém třínápravovém autokaru Lion's Coach 14 E bude MAN postupně zavádět další modely až do přelomu desetiletí.
Na první pohled je vidět, že MAN eCoach je inovativní vozidlo. Se „Smart Flow Designem“. Cílem je maximalizovat aerodynamickou účinnost s inovativními estetickými detaily. Aerodynamická precizní práce konstrukčního týmu MAN snižuje součinitel odporu vzduchu (hodnotu Cd), který je pro autokary důležitý, z 0,34 na 0,31 – což je působivá hodnota, která má také pozitivní vliv na dojezd. Takový koeficient odporu vzduchu řadí elektrický autobus do řady kompaktních SUV, uvádí MAN. Ale i „vnitřní fungování“ autokaru má být ultramoderní. Inovativní digitální kokpit s intuitivním konceptem ovládání MAN SmartSelect se dokonale hodí do vozu Lion's Coach E. Absolutní orientace na řidiče a rozšířené asistenční systémy zajišťují větší komfort a bezpečnost.
MAN Truck & Bus