Dárek pod stromeček dostal před nedávnem trolejbus 3 Tr3 - prostředky
na renovaci. BUSportál bude dokumentovat postup rekonstrukce. Pro Štědrý den jsme připravili stav před rekonstrukcí, zachycený 22.12.2008 a zajímavé informace.
Středa, 24. prosince 2008, dabra
Vozidlo je momentálně v zatím nerekonstruované části historické haly v areálu plzeňské Škodovky, která slouží zatím jako depozitář. V jedné třetině haly je pro veřejnost přístupná stálá expozice Techmania science center.
Vůz 3 Tr3 (1947) je druhý nejstarší dochovaný trolejbus firny Škoda. Byl to poslední typ sériově vyráběného třínápravového trolejbusu Škoda. (Shodou okolností vyjel z doudlevecké Škoda Electric letos po 70 letech opět třínápravový trolejbus Škoda 28 Tr Solaris viz Redakce BUSportálu navštívila Škodu Electric.). Konkrétní vozidlo ev.č. 119 pochází ze třetí výrobní série - proto 3 Tr3 (3 Tr1 z první série je v Technickém muzeu Brno). Trolejbus po vyřazení sloužil jako skladiště na zahradě a tomu odpovídá jeho stav. Elektrovýzbroj chybí. Rekonstrukce se proto bude blížit spíše výrobě repliky, její provozuschopnost je velmi problematická, ale do budoucna možná.
Rekonstruovaný trolejbus bude součástí dalších expozic Techmanie spolu s dalšími rekonstruovanými exponáty: elektrickou lokomotivou Elo 2 z roku 1928, elektrickou lokomotivou 32E z roku 1963 a parním strojem Škoda-Marx z roku 1904. Cena rekonstrukce 3 Tr3, na kterou je vypsáno výběrové řízení, půjde do milionů. Konec rekonstrukce je plánován na rok 2010.
BUSportál děkuje zástupcům Techmanie za vstřícnost a informace.

Citujeme z knihy Historie trolejbusů Škoda k 3 Tr:
"... 6 vozů první série bylo vyrobeno v roce 1941, kdy začala Plzeň budovat svoji trolejbusovou síť. O dva roky později dodal výrobce 4 vozy druhé série a v letech 1947-48 přibyly 24 vozy modernizované 3. série už v třídvéřovém provedení. V padesátých letech se ve špičkách připojovaly za 3 Tr vlečné vozy ... Pro trolejbus 3 Tr3 je typická zaoblená záď."

Pěkných dárků na sváteční dny připravujeme více. Nechte se překvapit ... Dagmar Braunová

Historický trolejbus 3Tr3 získal prostředky ...