Vídeň připravuje výběrové řízení na 70 elektrických autobusů
Tento týden testovali ve Vídni na lince 57A e-bus značky Ebusco. Zleva radní města Peter Hanke a ředitel Wiener Linien Günter Steinbauer. Foto Wiener Linien
Další
Wiener Linien obnoví celou městskou autobusovou flotilu novými dieselovými Mercedesy. Pro ekologický přechod plánuje letos vyhlásit tendr na elektrické a vodíkové vozy.
Pátek, 23. dubna 2021, rebus
Provozovatel městské hromadné dopravy ve Vídni společnost Wiener Linien bude dál provozovat autobusy značky Merdedes-Benz. Na začátku dubna uzavřel smlouvu s EvoBus Austria na dodání více než 400 vozidel. Zatím objednal 78 sólo autobusů Citaro, 225 kloubových a 57 autobusů CapaCity. Všechny nové autobusy budou dodávány postupně, do roku 2027 bude modernizována celá flotila Wiener Linien.

Zároveň s obnovou vozidel s konvenčními motory se město už několik let připravuje na zavádění elektirckých pohonů. Od roku 2019 testuje na  lince 57A s cestujícími elektrické autobusy. Vyzkoušel Mercedes-Benz eCitaro, Solaris Urbino electric, MAN Lion's City E, Solaris Urbino 12 s vodíkovým pohonem a tento týden se obyvatelé Vídně zdarma vozili elektrobusem od nizozemského výrobce Ebusco.

Veřejná zakázka na nákup 62 elektrobusů a 10 vodíkových autobusů proběhne ve třetím čtvrtletí letošního roku v souladu s obecnými předpisy EU. Dodání a uvedení do provozu se předpokládá u elektrických autobusů v roce 2022 a u vodíkových od roku 2023.

Wiener Linien

eCitaro ve Vídni v lednu 2019. Foto Wiener Linien
Říjen 2019 Solaris Urbino electric. Foto Wiener Linien
Květen 2020 eCitaro znovu ve Vídni. Foto Wiener Linien
Solaris Urbnino hydrogen v červnu 2020 na testech uspěl. S plnou nádrží 25 kg ujel 399 kilometrů za ideálních povětrnostních podmínek (bez velkého topení i chlazení). Dojezd se tak hodně přiblížil k naftě a dvojnásobku bateriových autobusů. Tankování 25 kilogramů vodíku trvalo jen deset minut. Foto Wiener Linien
Čerpací stanice pro vodíkové Urbino ve Vídni. Foto Wiener Linien
V září 2020 v ulicích Vídně jezdil bateriový Irizar. Foto Wiener Linien
Letos v březnu testoval dopravce MAN Lion's City 12. Foto Wiener Linien
C.I.E.B
Zliner
Volvo DD