Partnerství PPF a Sabanci v tureckém výrobci autobusů TEMSA potvrzeno
TEMSA vystavovala na Summitu UITP ve Stockholmu v roce 2019 svůj elektrický autobus Avenue Electron, 9 metrový elektrický MD 9 electriCITY a model LF 12 pro městskou dopravu. Foto TEMSA
Další
TEMSA s využitím know-how Škoda Transportation plánuje posílit v segmentu veřejné dopravy na tureckém i zahraničním trhu. Změny může brzy přinést i na český trh.
Pondělí, 26. října 2020, rebus
Skupina PPF, prostřednictvím své dceřiné společnosti PPF IndustryCo, společně s tureckou skupinou Sabanci, získaly 100% podíl ve společnosti Temsa Ulaşım Araçları, tureckém výrobci autobusů. Skupina PPF, stejně jako skupina Sabanci, vlastní 50% podíl.

Záměr převzetí společnosti byl oznámen 17. února letošního roku a ukončení procesu bylo podmíněno úspěšným provedením due diligence a finalizací jednání partnerských stran. PPF i TEMSA úspěšné zakončení akvizice před několika dny potvrdily. TEMSA v rozsáhlé tiskové zprávě.

ExSa, dceřiná společnost Sabanci Holding a PPF IndustryCo patřící do portfolia PPF, stejně jako Škoda Transportation, dokončiliy všechny oficiální procesy akvizice společnosti Temsa Transportation Vehicles. TEMSA, aktivní v tureckém průmyslu již více než 50 let, je zpět na správné cestě k novým investicím. Uvádí TEMSA.

Generální ředitel Sabanci Holding Cenk Alper: "Jsme hrdí, že můžeme značku TEMSA znovu uvést do turecké ekonomiky. V loňském roce jsme naši společnost prodali zahraničnímu investičnímu fondu, ale TEMSA musela kvůli finanční tísni ukončit svou činnost. Uvědomujeme si naši odpovědnost vůči provincii Adana, naší zemi a této mimořádně cenné značce, kterou jsme vytvořili, proto jsme chtěli učinit definitivní a trvalé rozhodnutí. Jsme velmi rádi, že jsme tento proces završili spoluprací, která by mohla v budoucnu pro TEMSA otevřít nové obzory. Na tomto místě bychom chtěli zvlášť poděkovat našim bankám, které jsou od prvního dne součástí řešení a svými konstruktivními postoji významně přispěly k tomu, aby se TEMSA vrátila zpět do našeho národního hospodářství. Skupina Sabanci má díky silným globálním partnerstvím dobrou pověst. Nové partnerství uklidní mezinárodní investory, trhy a přispěje k národní ekonomice."

Automobilový průmysl podléhá v současné době největší technologické konkurenci, "v tomto prostředí věříme, že se TEMSA prosadí nejen svými vysoce kvalitními výrobky, ale také svou inovační růstovou strategií. TEMSA dosud exportovala více než 12 tisíc vozidel do 66 různých zemí, je na zahraničních trzích úspěšná a věříme, že společně se Škoda Transportation dokáže využít svůj potenciál. Řešení pro elektrickou dopravu vidíme jako budoucnost veřejné dopravy a TEMSA se díky novým investicím do této oblasti stane v budoucnu jednou z ikonických společností. Budeme využívat technologické know-how našeho partnera Škoda Transporation v tomto segmentu a spojíme své síly, abychom společnosti TEMSA nabídli nové obchodní příležitosti," uvedl Cenk Alper.

Investiční ředitel skupiny PPF Ladislav Chvátal rovněž ocenil partnerství se společností Sabanci Holding jako silného místního partnera s mezinárodními zkušenostmi a znalostmi. "Věříme, že existuje mnoho oblastí, kde můžeme najít vzájemné obchodní příležitosti a využít silné stránky obou partnerů."

Generální ředitel společnosti Sabancı Holding Cenk Alper prostřednictvím svého vyjádření v tiskové zprávě dále uvádí: „Škoda Transportation je evropským lídrem ve výrobě vlaků, vozů metra, trolejbusů a nízkopodlažních tramvají. V Turecku navíc prostředky železniční dopravy od Škoda Transportation v současné době usnadňují městskou dopravu v Konya a Eskişehir. Od této chvíle, je také cílem TEMSA získat pro výrobky z portfolia společnosti Škoda Transportation silné postavení na trhu veřejné dopravy.“

PPF, mezinárodní investiční skupina, posiluje investicí do společnosti TEMSA, její přítomnost na tureckém trhu, což považujeme za důležité s vysokým obchodním potenciálem zejména pro Škodu Transportation,“ uvedl dále Ladislav Chvátal, investiční ředitel skupiny PPF a předseda dozorčí rady společnosti Škoda Transportation k odůvodnění transakce.

Skupina PPF investuje do několika segmentů trhu, včetně finančních služeb, telekomunikací, biotechnologií, nemovitostí a strojírenství. Růst skupiny PPF spočívá na rozvoji tradičních a nových průmyslových odvětví, budování moderní infrastruktury a digitální ekonomice. PPF podniká na několika kontinentech, od Evropy přes Asii po Severní Ameriku. Skupina vlastní aktiva v hodnotě téměř 49 miliard Eur a celosvětově zaměstnává 135 000 lidí (k 31. prosinci 2019).

PPF přináší na turecký trh prostřednictvím Škoda Transportation know-how a zkušenosti předního evropského výrobce vozidel pro městskou a železniční dopravu. Škoda Transportation se zaměřuje na ekologické energetické produkty a svým zákazníkům dodává nejen vozidla, ale komplexní řešení včetně dlouhodobého komplexního servisu jejich vozového parku. Škoda Transporation podpoří společnost TEMSA na cestě k dosažení jejích budoucích cílů a bude mít vedoucí roli v budoucnosti veřejné dopravy v Turecku."

Novým generálním ředitelem TEMSA je Tolga Kaan Doğancıoğlu, který nedávno pracoval pro společnost Kordsa, člena skupiny Sabancı Group, a v minulosti také v různých výrobních a designových segmentech automobilového sektoru a má tedy předpoklady k zajištění konkurenceschopné kontinuity výroby TEMSA a posílení pozice společnosti na trzích. Tolga Kaan Doğancıoğlu dále povede TEMSA v oblastech potenciálního růstu, jako je inteligentní doprava, elektrická a autonomní vozidla.

Škoda Electric již podle Československého Dopraváka vozy TEMSA u nás nabízí.

Škoda Transportation se podle některých zahraničních deníků zajímá také o převzetí železniční divize Bombardier závodu Alstom v Reichshoffenu se 780 zaměstnanci, který se specializuje na stavbu regionálních vlaků. Dalším zájemcem je podle serveru „L’Alsace“ také španělský CAF. Očekává se, že akvizice společnosti Bombardier proběhne do konce července 2021. Podle článku francouzského deníku „Les Echos“ ze dne 23. října 2020 zahájil Alstom exkluzivní jednání se společností Škoda.

Zleva: Tolga Kaan Doğancıoğlu - generální ředitel společnosti TEMSA, Cenk Alper - generální ředitel Sabancı Holding, Cevdet Alemdar - Industry SBU President Sabancı Holding. Foto TEMSA
Škoda