Nové autobusy IVECO pro Jihomoravský kraj jsou připraveny
Autobusy Iveco Crossway pro Jihomoravský kraj jsou připraveny. Foto IDS JMK
Další
Autobusy Crossway LE Line pro společnosti DOPAZ, ČSAD Kyjov Bus a BDS Bítešská dopravní společnost si prohlédli zástupci kraje v závodě IVECO BUS ve Vysokém Mýtě.
Pátek, 23. dubna 2021, rebus
V létě 2021 se chystají vyjet na jihomoravské silnice 12 metrové modely Crossway LE Line vyrobené v závodě IVECO BUS ve Vysokém Mýtě. Nové autobusy jsou vyvedené v nových barvách Jihomoravského kraje - v červené a bílé barvě s modrým logem, v dolní části vozidel je stříbřitě šedá. Autobusy jsou vybavené zadní kamerou pro bezpečné couvání, mechanickou rampou pro snadný nástup osob s omezenou pohyblivostí, vozíčkářů a cestujících s kočárkem. Mají dvojité zasklení oken, oddělenou klimatizaci pro cestující a pro řidiče. Některé jsou vybaveny USB sloty. Pro bezpečnost řidiče slouží uzavřená kabina řidiče.

Chceme v autobusech co největší komfort. Jen tak si lidé pro cestu do práce raději vyberou hromadnou dopravu a ne auto. Vlna nových autobusů na našich silnicích bude poznat a díky sjednocených barvám lidé konečně poznají, že autobusy jsou naše,“ uvedl při návštěvě Iveco ve Vysokém Mýtě hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Kromě řidiče může každý vůz pojmout 41 sedících cestujících, až dva invalidní vozíky a samozřejmě i stojící cestující. Díky nízké podlaze přední částí vozidla mezi předními a středními dveřmi a díky druhým širokým dveřím nabízí tento model rychlejší nástup a výstup.

Chystáme postupnou obnovu zhruba třetiny vozového parku autobusů v Jihomoravském kraji. Jsem rád, že tato česká společnost s dlouholetou tradicí je toho součástí," doplnil radní pro dopravu Jiří Crha.

Velice si vážíme důvěry Jihomoravského kraje a tří významných dopravních společností tohoto regionu. Věříme, že cestující ocení nejen komfort a moderní prvky, ale i optimalizované náklady a k životnímu prostředí šetrný provoz,“ uvedl Jan Kimla, obchodní ředitel IVECO BUS pro trhy střední a východní Evropy.

I další dopravci v Jihomoravském kraji vyjedou s novými autobusy. ČSAD Hodonín s patnácti novými autobusy značky SOR a ČSAD Ústí nad Orlicí pak v oblasti Blanenska s 55 autobusy SETRA a Mercedes-Benz. Zatím však není jisté, kdy nově vysoutěžení dopravci s novými autobusy vyjedou. Původní smlouvy se současnými dopravci končí v dubnu a od května už měli na nově vysoutěžených linkách jezdit nové společnosti.  Rada kraje nové dopravce schválila, běží však odvolací lhůta a kraj se tak musel s dosavadními dopravci domluvit na provizorních smlouvách.


Zástupci Jihomoravského kraje si prohlédli výrobu autobusů Crossway ve Vysokém Mýtě. Foto IDS IMK
C.I.E.B
Zliner
Volvo DD