Největší flotila e-busů Citea v Evropě: Oslo 2022
Z celkového počtu 102 elektrických autobusů pro Norgesbuss bude 83 autobusů kloubových. Foto VDL
Další
102 elektrických autobusů od VDL Bus & Coach v lednu 2022 přispěje k cíli norského hlavního města: do roku 2028 bude veřejná doprava zcela bez emisí.
Pondělí, 11. ledna 2021, rebus
Z celkového počtu nových elektrických autobusů bude 83 vozů Citea SLFA-180 Electric a 19 SLF-120 Electric. Ročně ujedou přibližně 7 milionů kilometrů.

Rádi využijeme své znalosti a zkušenosti jako evropského průkopníka v oblasti elektrické veřejné dopravy a přispějeme k ambiciózním klimatickým cílům v Oslo,“ říká Frank Reichel, výkonný ředitel VDL Bus & Coach Norway. "Našich 40 elektrických Citea, které již v Oslu jezdí, a 8 Citea Electric používaných jako kyvadlové autobusy na letišti Avinor Oslo již najely téměř 2 miliony elektrických kilometrů. Jsme nesmírně hrdí na to, že největší vozový park elektronických autobusů v Norsku bude sestávat téměř výhradně z autobusů VDL. To je dalším důkazem toho, že naše strategie proaktivního přístupu na norský trh je úspěšná.“

V Oslu začne společnost Norgesbuss provoz  od 9. ledna 2022. Kloubové VDL-Citea SLFA-180 Electric budou vybaveny střešním pantografem a 19 dvanáctimetových Citeí bude dobíjeno prostřednictvím CCS nabíjecích zásuvek. Autobusy budou nabíjeny hlavně v depu. V provozu budou jižně od Oslo, v okresech Søndre Nordstrand, Nordstrand a v částech Nordre Follo. Některá vozidla budou využívána 24/7.

Norgesbuss je jedním z předních autobusových dopravců v Norsku a neustále pracujeme na tom, aby veřejná doprava byla pro cestující atraktivnější,“ uvedl Atle Rønning, generální ředitel společnosti Norgesbuss AS. "Nabízíme spolehlivá řešení pro budoucnost. Vzhledem k již předchozímu přechodu na provoz nulovými emisemi jsme rádi, že jsme toto výběrové řízení uzavřeli partnerstvím s VDL. Díky jejich dosavadním zkušenostem ve velkých provozech a našim společným zkušenostem se těšíme, že v Oslo poskytneme ekologickou dopravu ještě většímu počtu cestujících.“

V současné době je 10% z 1 200 městských autobusů instituce veřejné dopravy Ruter elektrických. Oslo bylo v roce 2019 vyhlášeno Evropským zeleným městem, a má jedna z nejúčinnějších opatření v oblasti klimatu a životního prostředí v Evropě. Do roku 2030 má cíl být prvním hlavním městem na světě bez emisí skleníkových plynů. Město se stalo laboratoří pro testování nových řešení elektrické dopravy, transformuje se na metropoli, kde mají chodci a cyklisté přednost před soukromými automobily. Od roku 2023 musí mít všechny taxíky v Oslu nulové emise.

100 milionů elektrických kilometrů

Dodávka 102 elektrických vozů Citea společnosti Norgesbuss, která je provozovatelem veřejné dopravy pro Ruter, je dosud největší zakázkou pro VDL Bus & Coach. Je to o 2 autobusy více, než pro koncesi Amstelland Meerlanden, kde je od dubna 2018 v provozu v okolí nizozemského letiště Schiphol 100 elektrických kloubových autobusů Citea.

VDL působí v oblasti elektrické dopravy již více než 25 let. Od představení prvního modelu Citea SLF-120 Electric v Ženevě během veletrhu UITP Mobility & City Transport v roce 2013 se společnost zaměřila na elektrickou mobilitu. S téměř 800 autobusy v 10 zemích a více než 150 000 kilometry v mnoha evropských městech a regionech každý den bude brzy překonána hranice 100 milionů ujetých elektrických kilometrů.

Citea nové generace

V roce 2021 představí VDL Bus & Coach novou generaci elektrických autobusů. Podrobnost představuje postupně výrobce ve speciální kampani. Poprvé ukáže nové vozidlo Citea na veletrhu Busworld letos v říjnu v Bruselu. Už ale informoval o inovativní kompozitní konstrukci bočnice, která je o 15% lehčí než konvenční bočnice a pro zajištění lepší rozložení hmotnosti, větší stabilitu (bezpečnost) a zvyšení kapacity cestujících budou akumulátory standardně integrovány do podlahy.


Do ledna 2022 přijede do Oslo také 19 dvanáctimetrových elektrických autobusů Citea. Foto VDL
VDL pokračuje v elektrifikaci autobusové flotily v Oslo. Foto Ruter
ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric