Elektronické dálniční známky vstupují v platnost
Od 1. ledna 2021 nabývá účinnosti novela zákona o pozemních komunikacích a nově začínají elektronické dálniční známky. Loňské roční papírové platí do konce měsíce ledna.

Pátek, 01. ledna 2021, rebus
Od dnešního dne už není možné koupit papírovou dálniční známku, ale jen novou elektronickou. Do konce ledna nicméně stále platí staré roční papírové známky. Většina motoristů tak bude potřebovat e-známku až od 1. února. Nové známky si však můžete koupit v předstihu a jejich platnost je možné až o 3 měsíce odložit,“ uvedl mluvčí projektu e-známek Martin Opatrný z CENDIS.

Dálniční známky lze pořídit s platností na jeden rok za 1 500 Kč, na 30 dní za 440 Kč a na 10 dní za 310 Kč.

Od ledna 2021 se mění výčet osvobozených vozidel do 3,5 tuny od placení známek. Vozidla registrovaná v ČR osvobozená automaticky (nárok lze ověřit přes registry státní správy) jsou s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km), pokud má vozidlo přidělenou speciální SPZ (začíná písmeny EL). Vozidla přepravující držitele českého průkazu ZTP nebo ZTP/P. V případě silniční kontroly musí být držitel průkazů ZTP nebo ZTP/P ve vozidle přítomen, jinak se na vozidlo osvobození nevztahuje. Při silniční kontrole bude stačit předložit příslušný průkaz. Pro občany s průkazy vydanými mimo Českou republiku platí povinnost uhradit elektronickou dálniční známku. Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. V případě silniční kontroly stačí předložit lékařskou zprávu nebo jiné osvědčení od lékařského zařízení. Historická vozidla s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla.

Vozidla registrovaná v ČR osvobozená až po podání oznámení: Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km) bez speciální SPZ.    Vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob.

Vozidla registrovaná v zahraničí osvobozená po podání oznámení jsou vozidla na elektřinu, vodík nebo hybridní pohon (hodnota emisí CO2 do 50 g/km).

Již během prosince loňského roku si lidé koupili 142 550 e-známek v celkovém objemu 211 milionů korun.

Nejjednodušší možností, jak si elektronickou známku pořídit, je na e-shopu eDalnice.cz. Stačí zadat SPZ vozidla, vybrat druh e-známky, nastavit datum začátku platnosti a zvolit druh platby - kartou nebo bankovním převodem. Při zadání kontaktních údajů systém zašle upozornění na končící platnost známky. Další možností nákupu jsou pobočky České pošty nebo čerpací stanice EuroOil. Při zadávání údajů je potřeba dávat pozor na správnost, případné opravy chyb (např. SPZ či datum začátku platnosti) je možné provést do 15 minut od nákupu na stejné pobočce.

Zejména zahraniční motoristé mohou využít pro nákup e-známek 12 samoobslužných kiosků umístěných v příhraničních oblastech. Nabízí komunikaci v češtině, angličtině, němčině, polštině, maďarštině a ruštině. Úhradu přijímají pouze platební kartou.


Škoda