Co dělá šéfredaktor dopravního webu ve volném čase?
Martin Dufek jezdí nejčastěji na lince Arrivy City mezi terminálem Depo Hostivař a Sídlištěm Rohožník
Další
Martin Dufek, z portálu www.dopravacek.eu si plní dětský sen, už deset let řídí autobus. Potkáte ho nejčastěji na pražské lince Arrivy číslo 163 z Depa Hostivař na Sídliště Rohožník.
Neděle, 31. ledna 2021, rebus
Za volant autobusu usedám od roku 2011 a musím smeknout klobouk před řidiči, které tato profese každodenně živí. Já mám brigádní ježdění pouze jako koníčka, kterým jsem si splnil svůj dětský sen. Za uplynulých deset let se v této profesi hodně změnilo. Když pominu samotný provoz  a vozový park, tak určitě i chování samotných cestujících. Ti díky mobilním telefonům každou "chybu" řidiče rádi dokumentují, přitom si většinou neuvědomí, že řadu z nich řidič ani nemá možnost ovlivnit," říká Martin Dufek, provozovatel a šéfredaktor informačního portálu o veřejné dopravě www.dopravacek.eu.

První jízda před 10 lety byla trochu nervák
 
"Na svou první jízdu si samozřejmě dobře vzpomínám. Psal se dvacátýdruhý leden roku 2011 a já se vydal se Citybusem dopravce Veolia Transport Praha na linku 240 pořadí 44 spojující Černý Most a Háje (v roce 2013 převzala skupinu Veolia v ČR společnost Arriva, Veolia Transport Praha byla přejmenována na Arriva Praha a následně na Arriva City, pozn. redakce). Nebudu tvrdit, že tenkrát jsem nebyl z první jízdy nervózní. Od té doby jsem zůstal věrný satalické garáži (dříve Černý Most) současného dopravce Arriva City a musím říci, že během let jsem tam poznal hodně  dobrých kolegů řidičů, dispečerů i šéfů, kteří se snaží pro spokojenost cestujících dělat maximum."

Začalo to Karosou

 
"Tím dvaadvacátým lednem 2011 jsem se ale řidičem autobusu nestal, to přišlo až o nějaký čas později. Jeden ze starších kolegů (bohužel již není mezi námi) mi nabídl, že v době jeho dovolené mohu jezdit s jeho stále nablýskanou Karosou. S postupem času si uvědomuji, že právě to byl ten den, kdy jsem si mohl pro sebe říct, že jsem řidič autobusu.
 
Díky svému působení u Arrivy jsem měl to štěstí si zajezdit s různými typy autobusů. Ještě před pár lety měl tento dopravce opravdu rozmanitý vozový park. Velice rád jsem jezdil s Karosou, ale opomenout nesmím ani Scanie, které přišly tehdy z Teplic současně s mým nástupem do Veolia. Autobus typu Scania byl v Praze pro nás novinka, nejen z pohledu řidiče, ale i cestujících. Jedna z nich dokonce dostala celovozový polep na charitativní projekt „Pomozte dětem“ a vysloužila si v garáži přezdívku kuře.
 
V současné době jsem se brigádně zabydlel nejvíce na městské lince číslo 163 spojující terminál Depo Hostivař a Sídliště Rohožník. Zde jezdím převážně s autobusem značky SOR NB 12. Pro některé nepatří tyto vozy z Libchav zrovna k těm nejlepším, ale pokud se nevyskytne nějaká technická závada, jezdí se mi s ním dobře. Určitě by ale řidiči uvítali, kdyby Arriva investovala do nákupu uzavřené kabiny, tak jako to už dělají jiní dopravci. Nejde jen o samotnou bezpečnost a v současné době i o ochranu proti nemoci Covid-19, ale i o teplo, které se tolik v prostoru řidiče neudrží. Není to pouze jen můj názor, ale i dalších kolegů. Dodání pár plastů na uzavření prostoru řidiče je oproti jiným výdajům mizivou částkou.

Za deset let za volantem mám hodně zážitků, na ty špatné nerad vzpomínám a nebudu je zmiňovat. Ty hezké, které mě jako milovníka dobrého jídla napadají, jsou spojeny se sladkými dárky od cestujících.
 
Na závěr bych všem velice rád popřál hlavně hodně zdraví a kolegům kilometry bez nehod a co nejméně nepříjemných cestujících a webu Busportál děkuji za pozvání
."

My děkujeme Martinovi za povídání. A také všem šoférům, kteří nás v této zvláštní bezkontaktní době i přes možné obavy o vlastní zdraví dál přepravují z místa na místo. Podle našich informací budou Svaz průmyslu a dopravy a Sdružení ČESMAD BOHEMIA v případě dostatku očkovacích vakcín proti Covid-19 usilovat o zařazení řidičů prostředků veřejné dopravy do přednostních skupin. Podle předběžného průzkumu by této možnosti využily dvě třetiny řidičů.

Redakce a Martin Dufek (fotky archiv Martin Dufek)

Kuře - garáž Černý Most dopravce Veolia Transport Praha, 6.11.2011
Scania CL94UB OmniLink v provozovně Satalice dne 6.5.2015
Martin Dufek za volantem SOR NB 12
Na lince Veolia Transport Praha
Na cestu je potřeba se pořádně vybavit. Někteří cestující občas šoféry potěší drobnou sladkostí :)
C.I.E.B.