Vícečlánkový autobus Volvo 26.8 m s až 300 cestujícími jezdí v Brazílii
Vícečlánkový autobus Volvo 26.8 m s až 300 cestujícími jezdí v Brazílii
Nejdelší autobus světa je navržen pro specielní autobusové linky, které jsou nákladově efektivnější alternativou k podzemní dráze - metru.
Brazilské autobusy Volvo - podvozky B12M postavené na platformě TX jsou dostupné jako jedno i vícečlánkové autobusy různých délek, nejdelší 26.8 m. Horizontální dvanáctitilitrový 340 bhp motor je umístěn mezi dvěma předními nápravami. Splňuje normu EURO 3 a může být vybaven částicovým filtrem. Autobusy s velkou kapacitou cestujících - to znamená méně autobusů na ulicích, méně znečištění a menší spotřebu paliva.

První zakázka na 30 vícečlánkových autobusů 26.8 m přišla od autobusového operátora Viacao Campo Belo of Brazil - největšího v oblasti Sao Paolo s autoparkem 4000 autobusů. Karosérie autobusů postavila společnost Induscar/Caio. Autobusy přitahují pozornost nejen svou délkou - řidič sedí neobvykle uprostřed, nikoli na straně do ulice. Kromě dobrého výhledu má řidič zajištěno i minimální rozptylování od cestujících.

Vícečlánkové autobusy jsou specielně navrhovány pro účinný dopravní systém - stále ve světě obvyklejší Bus Rapid Transit, BRT. Systém je provozován u oddělených autobusových linek a zastávek, kde cestující platí předem, a tím se provoz urychluje. Autobusy Volvo mají s BRT velké zkušenosti - od roku 1970 do současnosti v různých brazilských městech, v kolumbijské Bogotě i v Léonu v Mexiku. Systém startuje nebo je plánován pro Indii, Indonézii, Čínu, Chile a Mexico City. Důvody pro úspěch BRT jsou zejména ekonomické. Často je BRT alternativou metra - investiční náklady jsou 20x nižší a provozní poloviční. Kapacita a často i rychlost jsou srovnatelné. Výhodou je hustší síť zastávek a terminálů pro přestupy.

20.10.2004 Tisková zpráva Volvo Bus Corporation, redakčně kráceno

Nejdelší autobus světa se jmenuje VOLVO