700. elektrický autobus v Moskvě
Každý stý e-bus je v Moskvě označen. Foto Mosgortrans

Mosgortrans oslaví konec roku 2021 s tisícem e-busů. Celá flotila státního podniku bude do konce roku 2030 bezemisní.
Reklama
Mosgortrans oslaví konec roku 2021 s tisícem e-busů. Celá flotila státního podniku bude do konce roku 2030 bezemisní.
700. elektrický autobus vyjel do provozu v Moskvě 8. srpna. Mosgortans objednává elektrobusy od KAMAZ, který otevřel pro tyto účely v dubnu 2021 nový výrobní závod přímo v Moskvě v Sokolniki (SVARZ).  Do konce roku 2021 dorazí dalších 300 e-busů, z nichž více než polovina bude smontována ve SVARZ.

Autobusy v moskevské MHD vyjely 8. srpna 1924, kdy byla zahájena první metropolitní autobusová linka.Trasa vedla z náměstí Kalanchevskaya k Aleksandrovskému nádraží. Úplně první autobusovou linku provozovaly především anglické vozy Leyland, z nichž každý přepravil až 28 cestujících.

V současné době v hlavním městě Ruska jezdí více než 7 500 autobusů státního jednotného podniku Mosgortrans a využívá je více než 30% obyvatel (z celkově přibližně 13 milionů). Mosgortrans poskytuje pro cestující nadstandardní služby. Na téměř 50 trasách například nabízí zdarma pomoc zdravotně postiženým s nástupem do vozidel. Do konce roku bude takových tras více než 70. Vybírány jsou linky u rehabilitačních středisek nebo nemocnic a lidmi jsou tyto služby velmi využívané. 

Nové autobusy v Moskvě jsou moderně vybavené, kromě jiného mají klimatizaci a USB zásuvky a jsou nízkopodlažní. Všechny splňují minimálně Euro V. Od letošního roku už jiné než elektrické Mosgortrans nenakupuje. Do konce roku bude v provozu 1 000 a v roce 2022 je v plánu nákup dalších 420 kusů e-busů. Do roku 2030 bude celá městská flotila šetrná k životnímu prostředí. Už v současné době žádné jiné evropské město takového počtu ani zdaleka nedosahuje.


700. elektrický autobus v Moskvě
Pomoc při nástupu nebo výstupu do vozů MHD v Moskvě za necelé tři poslední měsíce využilo přes 9 tisíc lidi. Foto Mosgortrans