23. Wiener Tramwaytag proběhl 16.9.2007 v autobusové vozovně Leopoldau.
Reportáž z tradiční vídeňské akce, letos výjimečně zaměřené na autobusy, pro BUSportál připravil Jan Marek. Nejen veteránská autobusová přehlídka.
Pondělí, 17. září 2007,dabra
BUSportál velice těší rozšiřující se spolupráce dopravních fandů a jejich autentické reportáže, za které velice děkujeme.
V sobotu 16.9. se ve Vídni konal tradiční Tramwaytag. Jedná se o oblíbenou akci, každoročně pořádanou vídeňským Dopravním podnikem. Jejím těžištěm je vždy den otevřených dveří v některé z vozoven. Návštěvníci obvykle mohou využít kyvadlovou dopravu zajištěnou historickými vozy a zdarma obdrží speciální jízdenky, které v tento den platí v celé vídeňské MHD. Letošní Tramwaytag byl ovšem trochu výjimečný, neboť se ho nezúčastnila ani jediná tramvaj. Mohl by se jmenovat spíše Autobustag, ale pořadatelé se rozhodli zachovat původní název, který si získal značnou popularitu mezi dopravnimi fandy i za hranicemi Rakouska. Letošní Tramwaytag se konal v autobusové vozovně Leopoldau. Ta je zajímavá sama o sobě, neboť byla zcela nově vybudována na místě staré plynárny a její dokončení proběhlo letos v létě. Vídeňský dopravní podnik se má čím chlubit, neboť nová vozovna zaujme svým moderním vzhledem i velkorysými rozměry.

Ale zpět k Tramwaytagu… Cestující k vozovně přivážela zvláštní autobusová linka od stanice metra Leopoldau. Narozdíl od „skutečně tramvajových“ Tramwaytagů však tato linka nebyla zajištěna výhradně historickými vozy. Převažovaly na ní běžné nízkopodlažní vozy, které doplňoval jediný historický vůz Gräf / Steyr LU 200 M11. Tento typ je ve Vídni takřka legendou, neboť se v téměř nezměněné podobě vyráběl od roku 1978 do roku 1992 a poslední kusy dosloužily v pravidelném provozu až letos na jaře. Ve vozovně byl připraven pestrý program, zahrnující výstavu historických autobusů, prodej nejrůznějších s dopravou spojených předmětů, informační stánky několika organizací spolupracujících s dopravním podnikem a v neposlední řadě vyhlídkové jízdy patrovými autobusy po areálu vozovny. Samozřejmostí bylo pódium s hudební produkcí a občerstvení. Do vozovny Leopoldau v sobotu zavítali i bratislavští kolegové s vozem Karosa ŠL 11, který byl vystaven po boku vídeňských historických autobusů. Celá akce se (jako obvykle) těšila značnému zájmu dopravních fandů i ostatních lidí.
Jan Marek
Zpět