Coach Progress na cestách - Slovensko.
Nejlepší cesta autem je vlakem :-)
Účelem cesty organizátorů výstavy je v první řadě navštívit výrobní a opravárenské závody a také monitorovat stav vozového parku našich východních sousedů.
* Autobusová doprava v Košicích * Výrobci a prodejci autobusů na Slovensku překvapují *
Úterý, 02. května 2006,dabra
"Dalším cílem našich cest je východoslovenská metropole Košice a potom následně velký okruh Slovenskem. Připravujeme materiály pro vydání 2. čísla 2006 výstavního zpravodaje, kde se budou prezentovat nejen výrobci, ale bude zde dostatečný prostor i pro dopravce a zástupce statní správy.
Pro tentokrát jsme zvolili netradiční způsob dopravy na Slovensko. Využili jsme nabídky českých a slovenských drah „ Auta sbalená na cestu „ Autovlak je jednoznačně skvělá, určitě ekologická a super levná záležitost. Je krátce po jedenácté hodině, nakládáme našeho reklamního „ Smartíka“ do slovenského vagonu, pro nás je připraveno dvojlůžkové kupé v osobním voze, vybavené umyvadlem s teplou vodou, ručníky, mýdlem čistým povlečení. Obsluha s občerstvením je k dispozici po celou noc. Je deset hodin dopoledne a vlak přijíždí do Košic s minutovou přesností, sjíždíme s vagonu a vyrážíme hned na první domluvené schůzky."

Autobusová doprava v Košicích.

Slovenští dopravci se potýkají se zastaralým vozovým parkem podobně jako u nás. Dopravní společnosti přímo v Košicích působí na nezasvěceného návštěvníka východoslovenské metropole jako výjimka. Dopravní podnik Košice má různorodý vozový park, převládají zde Karosy devítkové řady, občas zde však potkáme také ještě starší Ikarus. V ranní špičce v centru města máme však možnost vidět velké množství autobusů SOLARIS URBINO III v délkovém provedení 12, 15 a 18 metrů, na zastávce v některých případech stojí i tři za sebou. Na vozech je vidět, že ještě svítí novotou, nejedná se určitě o ojedinělou záležitost. Některé z nich jsou dokonce s pohonem na zemní plyn (CNG). Autobusy zde jezdí v poměrně krátkých intervalech i mimo špičku a jsou plně obsazené. Určitě to je dobré, komfortní a ekologické řešení dopravy velkými autobusy. Na linkách je také nasazen velký počet generálkovaných Karos sedmičkové řady s pohonem CNG. Všechny autobusy, i ty starší, působí na první pohled čistým a udržovaným dojmem.

SAD - Košická dopravní společnost - EUROBUS

Na autobusovém nádraží v centru města dominují autobusy domácí dopravní společnosti. Jednoznačně zde převládají nejnovější typy autobusů KAROSA . Nejvíce je zde zastoupen dvanáctimetrový AXER, k vidění jsou však i patnáctimetrové ARESY. Viděli jsme i autobusy ostatních slovenských dopravců, SAD Humené AXERY a SORY s nepřehlédnutelnými reflexně barevnými nárazníky. SAD Prešov - AXERY a patnáctimetrové Mercedes-Benz CITARO L . V koutě nádraží se nesměle krčí téměř historický IKARUS maďarského dopravce VOLÁN.

Potkáváme v Košicích autobusy nám důvěrně známé

V centru u hotelu SLOVAN odpočívají dva „ fešáci“ autobusy NEOPLAN Megaliner a Skyliner české dopravní společnosti TURISMO – František Hejnal, který provozuje linku do Košic již patnáctým rokem. Na autobusovém nádraží jsme také zaznamenali dva BEULASY AURA Student Agency. SETRA S 431 DT dopravce Nobless Line na jedné rušné křižovatce byla rychlejší než postřeh fotografa.

Výrobci a prodejci autobusů na Slovensku překvapují

Jedním z hlavních důvodů naší cesty jsou návštěvy slovenských výrobních a opravárenských závodů. Máme pocit, že v této oblasti se začíná dařit. Připravujeme rozsáhlou reportáž do 2.čísla zpravodaje, ale i na stránky BUSportálu. Velkým překvapením určitě bude nový model luxusního multifunkčního autobusu SLOVBUS – VOLVO. Firma Pre-OS na podzim patrně představí nový NOVOPLAN Low Entry vlastní konstrukce. Společnost ROŠERO usilovně buduje nový moderní závod a zároveň připravuje nové modely minibusů. Asi největším překvapením však bude vstup na trh nové společnosti YUTONG AUTOBUSY s.r.o., která je od podzimu je připravena expandovat do střední a východní Evropy.
Pro BUSportál TZ Coach Progress
Neoplan Megaliner.
Karosa Irisbus Ares 15m.
Karosa Irisbus Ares 12.8 m.
Karosa Irisbus Axer.
Beulas AURA.
Irisbus Iliade.
Mercedes-Benz Turismo.
Solaris Urbino 18m.
Zpět