Pohled z ptačí perspektivy pro autobusy od Daimler Buses
Řidičovo zorné pole se díky novému systému kamer rozšíří na pět až šest metrů od vozidla. Foto Daimler
Všechny modely Mercedes-Benz a Setra budou vybaveny 360stupňovou a 270stupňovou kamerou se zorným polem až šest metrů.
Úterý, 16. listopadu 2021,rebus
Autobusy Mercedes-Benz a Setra mohou být novým kamerovým systémem vybaveny volitelně. Cílem je dosáhnout co nejlepší viditelnosti řidiče okolo vozidla a přispět k maximální bezpečnosti - chodce a cyklisty bude vidět, i když nejsou v přímém zorném poli řidiče nebo nejsou vidět ve vnějších zrcátkách. Zorné pole dosahuje pěti až šesti metrů a pokrývá tak i sousední jízdní pruh.

360stupňový kamerový systém je určený pro sólo autobusy Mercedes-Benz a Setra pro zájezdové, meziměstské a městské provozy a 270stupňový systém pro kloubový Mercedes-Benz Citaro. U sólo vozidla poskytují celkový pohled na okolí čtyři kamery (360 stupňů) a u kloubového s různými úhly natočení přední a zadní části stačí tři kamery (270 stupňů).

V závislosti na modelu je přední kamera umístěna buď pod nebo nad čelním sklem, obě boční kamery jsou instalovány nad bočními okny. Zadní kamera je namontována v blízkosti zadního okna stejně jako stávající couvací kamera. Díky tomu lze sledovat chodce, cyklisty a překážky v místech, kde by je jinak řidič neviděl, a zabránit nehodám. Kamery se automaticky aktivují při rozjezdu vozidla. Řidič na desetipalcovém monitoru s dělenou obrazovkou vidí autobus z ptačí perspektivy. Na druhé části monitoru se zobrazuje situace podle aktuálního stavu jízdy: podle toho, který ukazatel směru je aktivován nebo na při zařazené zpátečce. K dispozici je celkem pět pohledů, ručně se dají přepínat podle potřeby.

Modely Mercedes-Benz (včetně eCitaro) a Setra (včetně double deckeru) vybavené novým kamerovým systémem budou k dispozici (na zakázku) od prvního čtvrtletí roku 2022.

Zpět