Ke flotile trolejbusů v Budapešti se připojily další dva Solaris Trollino 18
V uplynulých dnech dorazily do Budapešti další dva Solaris Trollino 18 s pohonem na baterie. Doplní posledních 21 nových dodaných před dvěma lety. Foto BKK
Dva trolejbusy v karosérii Solaris Urbino čtvrté generace vyjedou v maďarském hlavním městě nad rámec objednávky BKK.
Pátek, 15. října 2021,rebus
V uplynulých dnech dorazily do Budapešti další dva Solaris Trollino 18 s pomocným pohonem na baterie. Oba nové trolejbusy dodal Solaris na základě dohody mezi budapešťskou dopravní společností Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a konsorciem Solaris/Škoda Electric jako kompenzaci za pozdní dodávku 21 vozů objednaných v roce 2018. Informaci přinesl maďarský server Magyarbusz.

Bezbariérová, klimatizovaná vozidla, vybavena palubním kamerovým systémem, budou po nezbytných testech a získání osvědčení sloužit cestujícím v Budapešti. Na rozdíl od vozidel pořízených před dvěma lety mají karoserii Solaris Urbino čtvrté generace.

V rámci kontraktu na trolejbusy do maďarského hlavního města uzavřeného před sedmi lety, dorazilo v roce 2015 do hlavního města 36 nových trolejbusů třetí generace Solaris/Škoda (20 sólových a 16 kloubových). Rámcová smlouva v celkové hodnotě 62,4 milionu Eur  původně počítala s nákupem celkem 108 nových trolejbusů, poté zadavatel BKK v roce 2014 podepsal s polským výrobcem smlouvu, která umožnila kromě 36 trolejbusů z první fáze objednat do konce roku 2020 za stejných podmínek dalších 72 trolejbusů.  

V lednu 2018 BKK objednala v rámci opce dalších 21 vozidel, 10 sólo a 11 kloubových, již čtvrté generace Trollino. Kromě vozidel dodaných v roce 2019 byl vloni - jako 58. kus série uveden do provozu ještě jeden kloubový Solaris Trollino 18. Toto vozidlo obdržela BKK výměnou za penále vyplývající z vad vozidel zakoupených v roce 2015 během záruční doby a z důvodu pozdního dodání těchto vozidel.

Původní konečný termín opce na 50 kusů by vypršel 30. listopadu loňského roku, BKK však obdržela od společnosti Solaris žádost o odklad a termín ve smlouvě byl změněn na 30. listopadu 2021 s tím, že dopravce může uplatnit nárok pouze na 48 vozidel za zvýhodněnou cenu sjednanou v roce 2014.

BKK tak zbývá jeden a půl měsíce na uplatnění své opce na částečné nebo celé množství 48 trolejbusů. Může vybrat, zda bude chtít kloubová a/nebo sólo vozidla.

Zdroj: Magyarbusz.info


Jeden z nových trolejbusů Solaris Trollino 18 pro Budapešť na testování v Plzni v obratišti Tyršův most. Od dříve dodaných se odlišují faceliftovaným provedením karoserie New Urbino, naopak shodné je zabudování pomocných baterií.
Zpět