Do Valašského Meziříčí se vrátí MHD zdarma
Vizualizace autobusů TQM pro Valašské Meziříčí.
Od poloviny června 2022 zajistí městskou dopravu ve Valašském Meziříčí, Krhové a Poličné společnost TQM. V deseti červených autobusech na CNG bude jízda zdarma.
Čtvrtek, 16. září 2021,rebus
Valašskomeziříčská radnice podepsala smlouvu na provoz městské hromadné dopravy ve městě a obcích Krhová a Poličná se společností TQM - holding (TQM). Nový dopravce začne novými autobusy přepravovat cestující od poloviny příštího roku po dobu následujících 10 let.
 
MHD ve Valašském Meziříčí provozuje v současnosti společnost ČSAD Vsetín. K 12. červnu 2022 smlouva s tímto dopravcem končí. Město vyhlásilo na nového provozovatele 15. dubna veřejnou zakázku. „Jedním z našich hlavních požadavků byl co nejekologičtější provoz MHD zejména s ohledem na dopravní zátěž našeho města. Do výběrového řízení se přihlásila dvojice dopravců, přičemž vítězem se stala společnost TQM - holding s.r.o. Ta zahájí provoz MHD s kompletně novým vozovým parkem na stlačený zemní plyn – CNG od 12. června 2022,“ uvedl starosta Robert Stržínek s tím, že nový dopravce bude ve Valašském Meziříčí a obcích Krhová a Poličná jezdit následujících deset let. Podle starosty chce město od uvedeného data opět zavést také hojně využívanou MHD zdarma pro všechny cestující. „Před tím, než jsme byli kvůli evropské legislativě nuceni MHD v listopadu 2019 částečně zpoplatnit, přepravily autobusy za rok zdarma bezmála milion cestujících. Je to pro nás jasný signál, že tento systém má smysl. Zároveň věříme, že přispěje i ke snížení dopravní zátěže, zejména při cestách po městě,“ je přesvědčený starosta Stržínek.

TQM od 12. června příštího roku nasadí ve Valašském Meziříčí flotilu, kterou bude tvořit devět standardních „velkých“ třídveřových autobusů a jeden speciální minibus určený pro nově vytvořenou okružní linku č. 10. Ta by se měla časem rozšířit také do dalších ulic města. Vizuální podoba exteriéru a interiéru autobusů bude vycházet z design manuálu města a vybaveny budou také elektronickými informačními panely. „Všechny vozy budou plně klimatizované, nízkopodlažní, bezbariérové a ekologické – jejich pohon bude na CNG. Rovněž bude zřízená speciální webová stránka a aplikace. Zde cestující získají aktuální informace o MHD, vyhledají si požadovaný spoj v jízdních řádech či se dozví o plánovaných výlukách,“ řekl Stanislav Brožek, ředitel osobní autobusové dopravy TQM. „Naším posláním je být pro cestující spolehlivým a bezpečným dopravcem, důvěryhodným partnerem, zaměstnavatelem a do jisté míry také inovátorem. Chceme, aby cesta naším autobusem byla co nejpohodlnější a odpovídala podmínkám a očekáváním dnešní doby.“

TQM vyhrálo výběrové řízení s cenou 57,30 Kč/vozokm. Druhý účastník, Autobusy Karlovy Vary, nabídl 59,78 Kč. Druhým hodnotícím kritériem byla technická kvalita (váha 4%), oba uchazeči slíbili od začátku provozu 100% autobusů na CNG.
 
O TQM – holding s.r.o.

TQM, je česká dopravní společnost sídlící v Opavě s více než 70letou tradicí. Specializuje se na osobní autobusovou dopravu, nákladní dopravu, logistiku a servisní činnosti. Zaměstnává téměř 400 lidí. Osobní autobusovou dopravu považuje za "rodinné stříbro". Od začátku roku 2021 zajišťuje příměstskou autobusovou dopravu pro oblast měst Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí. Celkem se jedná o 19 pravidelných linek, které jsou součástí Integrované dopravy Zlínského kraje.

S využitím TZ Města Valašské Meziříčí

Zpět