Do finského hlavního města dorazily e-busy BYD
Nobina a Helsinský regionální dopravní úřad (HSL) 10. srpna představily e-busy v sídle Nobina Finland. Foto BYD
Nobina v Helsinkách převzala 76 elektrických autobusů, dvanácti, patnácti a osmnáctimetrové modely s dobíjením v depu i pantografem.
Středa, 11. srpna 2021,rebus
BYD dodal dalších 76 elektrických autobusů provozovateli veřejné dopravy v Helsinkách, společnosti Nobina. Dokončena je tak dosud největší finská objednávka elektrických autobusů -119 kusů. Prvních 43 e-busů dodal BYD Nobině v červnu do Turku.

Nobina objednala pro Helsinky několik modelů e-busů: 15metrový městský (poprvé byl dodán do Evropy právě do Turku), 12metrový a novou 13metrovou variantu. Více než polovinu tvoří vysokokapacitní 18metrové kloubové autobusy pro 112 cestujících, které se prostřednictvím střešního pantografu nabijí na 300 kW. 15metrový e-bus má kapacitu 47+3 míst k sezení a celkovou kapacitu 90 cestujících. Nejnovější generace železo-fosfátových baterií BYD v 15metrovém e-busu při testování podle podmínek SORT zajistila dojezd na jedno nabití 400 km. 12metrové autobusy jsou vybaveny uspořádáním sedadel na míru a a přepraví 72 cestujících. Vyrobeny jsou v evropském závodě BYD v Maďarsku.

Každý autobus je vybaven uzavřenou kabinou řidiče a Thermal Management System BYD, který maximalizuje životnost baterie a optimalizuje dojezd v chladných finských podmínkách. Také zajišťuje temperování interiéru v ranních hodinách.

Do severského regionu BYD dodal nebo má objednávky na téměř 600 elektrických autobusů pro 20 měst po celé Skandinávii. Dohromady ujely jeho vozy ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku více než 25 milionů kilometrů a podle informace výrobce snížily emise  CO2 o 27 000 tun.

S elektrickými autobusy vstoupil BYD na trh na sever Evropy v roce 2015 a také otevřel svou kancelář ve Švédsku. V roce 2018 následovalo představení prvního čistě elektrického kloubového autobusu v norském Oslu.

Od poloviny srpna bude Nobina největším provozovatelem elektrických autobusů ve Finsku, v regionech Turku a Helsinek bude v provozu přes 110 plně elektrických autobusů BYD. Přes extrémně krátký čas se podařilo také vybudovat infrastrukturu pro nabíjení. Za rok  by měl být počet e-busů Nobiny ve Finsku dvojnásobný.

Zpět