Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group postaví v Evropě síť nabíječek
Tři partneři pro vybudování rozsáhlé evropské sítě nabíječek pro dálkovou dopravu: zleva Martin Daum, CEO Daimler Truck; Matthias Gründler, CEO TRATON GROUP; Martin Lundstedt, prezident a CEO Volvo Group. Foto Daimler
Společný podnik tří partnerů předpokládá během pěti let vybudovat 1 700 zelených nabíjecích stanic pro nákladní vozidla a dálkové autobusy.
Pátek, 09. července 2021,rebus
Tři přední výrobci užitkových vozidel podepsali nezávaznou dohodu o vybudování a provozování vysoce výkonné veřejné nabíjecí sítě pro bateriové elektrická těžká nákladní vozidla a dálkové autobusy po celé Evropě. Společným cílem je iniciovat a urychlit budování nabíjecí infrastruktury pro zvýšení důvěry zákazníků a podporu transformace EU na klimaticky neutrální dopravu.

Dohoda je základem budoucího společného podniku v ekvivalentním vlastnictví tří stran s plánovaným zahájením své činnosti v roce 2022.
Na instalaci a provozování nejméně 1 700 vysoce výkonných nabíjecích bodů v blízkosti dálnic a v logistických a cílových bodech plánují do pěti let investovat 500 milionů Eur. Počet dobíjecích bodů by se měl být časem s dalšími partnery a veřejnými financemi významně zvýšit. Budoucí společný podnik má mít vlastní korporátní identitu a sídlit v Amsterdamu v Nizozemsku.

Budoucí společný podnik má umožnit realizaci Zelené dohody EU o uhlíkově neutrální nákladní dopravě do roku 2050 - a to jak zajištěním nezbytné infrastruktury, tak zaměřením na zelenou energii v dobíjecích bodech. Společná aktivita Daimler Truck, TRATON GROUP a Volvo Group chce vyřešit akutní potřebu vysoce výkonné nabíjecí sítě a podpořit provozovatele užitkových vozidel při přechodu na CO2 neutrální přepravní řešení, zejména na dlouhé vzdálenosti.

Podle zprávy ACEA z května 2021 je nejpozději do roku 2025 potřeba zajistit až 15 000 nabíječek a až 50 000 nejpozději do roku 2030. Iniciativa tří partnerů je výzvou pro všechny ostatní subjekty v odvětví, vlády a regulační orgány, aby se zaměřili na rychlé rozšíření potřebné nabíjecí sítě a přispěli k dosažení cílů v oblasti klimatu. Jako jasný signál všem zúčastněným stranám bude nabíjecí síť současných tří partnerů otevřená a přístupná pro všechna užitková vozidla v Evropě bez ohledu na značku.

Se zaměřením na potřeby zákazníků budou brány v úvahu různé aplikace. Rychlé nabíjení bude přizpůsobeno 45minutové době povinného odpočinku řidičů v Evropě a k dispozici bude i nabíjení přes noc.

Partneři ve společném podniku, ale konkurenti ve všech ostatních oblastech

Všichni tři partneři budou ve společném podniku vlastnit stejné podíly, ve všech ostatních oblastech si budou i nadále konkurovat. Založení podniku podléhá regulačním a jiným schválením, podpis dohody lze ale očekávat do konce roku 2021.

Zpět