Autoři nové vizuální identity PID jsou nominováni na Czech Grand Design
Autoři projektu nové vizuální identity PID Petr Štěpán, Mikuláš Macháček a Bohumil Vašák při prvotní realizaci redesignu autobusu v lakovacím boxu. Foto: Milan Jaroš
Návrh jednotného barevného provedení vozidel PID vzbudil rozporuplné emoce. Rozhovor s autory vítězného návrhu nejen o tom, proč zvolili šedou barvu a vertikální pruhy, pro CZECHDESIGN.
Středa, 21. dubna 2021,rebus
Praha představila v létě 2020 nový budoucí vzhled hromadné dopravy v Praze a Středočeském kraji. Nové grafické řešení jak všech dopravních prostředků - metra, tramvají, autobusů i vlaků - i všech dalších prvků Pražské integrované dopravy je výsledkem designérské soutěže, kterou organizoval CZECHDESIGN. Vítězným návrhem je vizuál ze studia superlative.works.

Cílem soutěže bylo vytvořit design, který bude prezentovat službu hromadné dopravy jako moderní, ale především srozumitelný a provázaný systém 21. století, usnadnit orientaci při cestování tak, aby cestující vždy našli všechny potřebné informace intuitivně na stejných nebo podobných místech, ve všech typech dopravních prostředků a bez ohledu na dopravce v PID a Středočeském kraji.

V novém barevném designu jezdí už od září 2020 po Praze na lince 176 mezi Karlovým náměstím na Strahov autobus SOR NB12 a brzy vyjede v novém kabátě i první pražská tramvaj.

Vítězný návrh využívá pro Prahu symbolickou červenou barvu, která je tradiční barvou ikonické tramvaje T3. Ta je doplněna odstínem světle šedé. Červená bude na vozech netradičně ve vertikálních pruzích. Právě toto umístění, stejně jako šedá barva, přinesly různé pozitivní i negativní názory. Návrh je však graficky čistým řešením s důrazem na přehlednost pro cestující a jeho autoři jsou za něj nominováni na ocenění Czech Grand Design v kategorii Grafické designér roku. O výsledku se rozhodne dnes, ve středu 21. dubna.

S designéry Mikulášem Macháčkem, Petrem Štěpánem a Bohumilem Vašákem, kooperujících pod značkou superlative.works, autory vítězného řešení budoucí podoby veřejné hromadné dopravy v Praze a Středočeském kraji, uveřejnil CZECHDESIGN zajímavý rozhovor. Jaké byly hlavní cíle, které si při tvorbě řešení kladli, čekají v budoucnosti šedo-červené pruhy i Lítačku, proč zvolili kontroverzní šedou a ne bílou barvu, proč vertikální pruhy a proč písmo„pid grotesk“, a které evropské město správně promlouvá k obyvatelům?

Odpovědi v rozhovoru pro CZECHDESIGN

Nízkopodlažní autobus SOR NB12 v novém barevném schématu navrženém superlative.works jezdí od září na lince 176 z Karlova náměstí na Strahov. Foto ROPID
Brzy vyjede do ulic i tramvaj v nové vizuální identitě PID. Zdroj: superlative.works
Zpět