SAFRA a Symbio vyrobí ve Francii 1 500 autobusů s palivovými články
SAFRA oznámila výrobu 1 500 autobusů na palivové články. Foto SAFRA
Francouzský výrobce autobusů SAFRA a společný podnik Michelin a Faurecia, Symbio, dodá první vodíkové autobusy ještě letos. Kromě EU je v  plánu i mezinárodní expanze.
Úterý, 13. dubna 2021,rebus
Partnerství francouzské Société de Fabrication et de Réparation Automobile (SAFRA) a Symbio, dceřiné společnosti Michelin a Faurecia, vzniklo v roce 2019. Autobus na palivové články bude k dispozici na konci roku 2021. Zatímco první francouzské autobusy s palivovými články typu Businova vyvinuté SAFRA a vyrobené Symbio jsou už k vidění ve městech Artois-Gohelle, Versailles a Le Mans, nyní se obě společnosti dohodly na výrobě 1 500 dvanáctimetrových autobusů, které budou k dispozici od prosince 2021.

V souvislosti s politikou EU a posílením vodíku jako pohonu pro autobusy SAFRA investovala do zdvojnásobení velikosti svých výrobních kapacit, aby výrazně snížila čas a náklady na výrobu. „Zahájili jsme první fázi, abychom urychlili výrobu o materiálové, technologické a lidské zdroje. Tento první krok nám umožní vyrobit 140 autobusů ročně. Další krok bude ještě ambicióznější, protože plánujeme celkovou investici ve výši 100 milionů Eur v průběhu 10 let, abychom mohli vyrábět stále rychleji a podstatně tak snížit náklady,“ uvádí Vincent Lemaire, generální ředitel SAFRA. Společnost Symbio zahájila ve francouzském Saint Fons stavbu největšího evropského závodu na palivové články, který vyprodukuje 60 000 systémů ročně. Společnost se také přihlásila do procesu IPCEI (důležité projekty společného evropského zájmu).

Podle Symbio mají autobusy plug-and-play řešení, speciálně navržené tak, aby vyhovovalo požadavkům tohoto segmentu trhu. Obsahují také účinnější palivový článek (45 kW). "Autobusy mohou být v provozu sedm dní v týdnu. Navrhli jsme integrační schéma, které usnadňuje údržbu, zejména výměnu určitých komponent a filtrů. Řešení autobusu od Symbio zahrnuje celou řadu služeb údržby 24 hodin denně, 7 dní v týdnu," říká Philippe Rosier, generální ředitel Symbio.

Faurecia a Michelin založili Symbio v listopadu 2019 a plánují do roku 2030 pro automobilky na celém světě ročně vyrobit 200 000 kusů souprav palivových článků. Společnost dodává i FC řešení pro tři verze vanů, jejichž výrobu nedávno ohlásil Stellantis Group pro Opel, Peugeot a Citroën.SAFRA

Zpět