Opole investuje do e-busů Solaris
Pět prvních elektrických autobusů Urbino 12 dodá Solaris v první polovině příštího roku. V souladu s evropským trendem prodej autobusů s nulovými emisemi v Polsku dynamicky roste.
Pondělí, 29. března 2021,rebus
V pátek 26. března podepsali zástupci Solaris a města  Opole smlouvu na dodávku pěti elektrických autobusů Urbino 12. Jedná se o první investici města do bateriových autobusů. V rámci smlouvy je Solaris odpovědný za dodávku potřebné dobíjecí infrastruktury a za související stavební práce. Kromě autobusů půjde o jednu nabíjecí stanici pantografem a plug-in pro depo. Smlouva má hodnotu téměř 19 milionů PLN a má být dokončena v první polovině roku 2022.

Autobusy budou vybaveny bateriemi Solaris High Energy a budou poháněny vzduchem chlazeným centrálním motorem o výkonu 160 kW. Během dne budou dobíjeny pomocí sběrače, v noci plug-in konektorem v autobusovém depu MZK.

Vozidla s třemi dveřmi nabídnou 28 míst na palubě, z toho 10 přístupných z nízkého podlaží, a prostor pro invalidní vozíky nebo cestující s kočárky. K vybavení patří klimatizace, wi-fi, USB porty a monitorovací systém. Při nabíjení budou vozidla uvnitř interiéru temperováno, zajistí to komfort pro cestující a optimalizuje spotřebu elektrické energie pro jízdu. Umožní to zvýšit dojezd a zkrátit čas pro dosažení optimální vnitřní teploty při výjezdu vozidla.

Vozidla od Solaris nebudou v Opole prvními, budou to však prvními s pohonem na elektřinu.

Na obrázku (zleva): Waldemar Wlazło (Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.), Mateusz Nalewajski (Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.), Petros Spinaris (Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.), Arkadiusz Wiśniewski (starosta Opole), Małgorzata Stelnicka (místostarostka Opole), Tomasz Zawadzki (vedoucí odboru dopravy Úřad města Opole). Foto UM Opole
Zpět