Ve strašickém Muzeu dopravy to při posvícení žilo
Škoda 706 RTO-LUX na strašické návsi během posvícení.
Na polovinu srpna každoročně připadá vrchol návštěvnické sezóny, víkend otevřených vrat a jízdy historických vozidel u příležitosti posvícení. Návštěvníků rozhodně nebylo málo.
Čtvrtek, 20. srpna 2020,zdkre
Jak už Škoda-bus klub informoval, o víkendu 15. a 16. srpna 2020, proběhla ve Strašicích na Rokycansku tradiční největší akce návštěvnické sezóny. Pro návštěvníky byly kromě zpřístupnění expozice připraveny jízdy muzejních exponátů na několika vyhlídkových trasách. Kromě autobusů Karosa ŠL 11, Karosa B 732 a Škoda 21 ab operativně na speciální vyhlídkové jízdy vyjel také pomyslný klenot klubu, historický autobus Škoda 706 RTO-LUX po nedávno dokončené renovaci. Provozovány byly dvě obecní linky po Strašicích (dále jedna večerní obecní linka) a letos poprvé byla zřízeny také vyhlídkové spoje k pozůstatkům zaniklé Strousbergovy dráhy u rybníka Tisý. Symbolický přejezdový železniční kříž se základními informacemi o dráze byl v místě původní dráhy ponechán jakožto první exponát mimo areál Muzea.

Členové Škoda-bus klubu se pro návštěvníky neustále snaží připravovat novinky i v expozici muzea. Po renovaci exteriéru z nálezového stavu se tak během víkendu poprvé představila skříň bývalého tramvajového vozu č. 6, který v Muzeu slouží jako altán. V Muzeu také postupně vzniká expozice veřejného osvětlení, jedna z lamp byla osazena právě i tramvajového vozu č. 6.

Během víkendu do Muzea dopravy zavítalo necelých čtyři sta návštěvníků z různých koutů České republiky a po celý víkend bylo v areálu muzea velmi živo. Mezi nejmenšími návštěvníky se tradičně největšímu zájmu těšila kulisa tramvaje (využívána v minulosti při představení Dáma na kolejích), která v rukách malých dopraváků, svítí, bliká či zvoní. Zasloužený obdiv sklízel historický autobus Škoda 706 RTO-LUX po nedávno dokončené renovaci, nicméně každý si přišel na to své, řadu návštěvníků zaujalo například i speciální pětimístné jízdní kolo (další letošní novinka v muzejní expozici).

Expozice Muzea dopravy by se v letošním roce návštěvníkům měla otevřít ještě o víkendech 12. a 13. září, 10. a 11. října a dle situace (a vývoje počasí) také 7. a 8. listopadu, nicméně v termínech zpřístupnění nelze vyloučit změny s ohledem na přijímaná nařízení vlády apod., doporučujeme sledovat webové stránky Škoda-bus klubu.
Malými návštěvníky velmi oblíbená kulisa tramvaje společně s zrenovovaným autobusem Škoda 706 RTO-LUX
Návštěvníci muzea vystupují z historické autobusu Karosa ŠL 11
Skříň vozu č. 6 stylizována do podoby v jaké vůz, v Plzni sloužil v 40. - 50. letech
Kino s dopravními dokumenty v tramvaji T3
Jednou ze zajímavostí v expozici Muzea dopravy je i toto speciální pětimístné jízdní kolo
Škoda 21 ab na jedné z obecních linek po Strašicích
Škoda 21 ab na jedné z obecních linek po Strašicích zapózovala v lokalitě U Carvánky
Karosa B732 zastavila u symbolického přejezdového železničního kříže v místě zaniklé Strousbergovy železnice
Návštěvníci procházejí po bývalém tělese Strousbergovy dráhy
Zpět