Praha má nový design zastávek MHD
K novému designu laviček, odpadkových košů a stojanů na kola se přidává i nový design zastávkového přístřešku a zábradlí. První novou zastávku uvidíme za rok.
Čtvrtek, 06. prosince 2018,rebus
Výsledky výběrového řízení - jednacího řízení s uveřejněním na vzhled nových zastávek MHD, které vyhlásil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v polovině listopadu schválila Rada hl. m. Prahy. První testovací prototyp nové zastávky bude uveden do provozu v říjnu 2019. Autory vítězného návrhu jsou prof. MgA. Michal Froněk prof. M.A. Jan Němeček, MgA. Aleš Kachlík a Ing. arch. Martin Klanica. Vítězné duo autorů, které získalo prvenství i v designové soutěži na set lavičky, koše a stojanu na kola, dokázalo podle ředitele IPR Ondřeje Boháče, že lze skloubit funkčnost a eleganci.

"Chceme moderní metropoli se vším všudy a k tomu neodmyslitelně patří na první pohled tak obyčejné, ale velmi viditelné věci, jako jsou odpadkové koše, lavičky či zastávky MHD. Na údržbu těchto věcí navíc Praha historicky vynakládá nepřiměřené peníze, a i toto hledisko vítěz soutěže dokázal zohlednit. Jsem rád, že se nyní tyto věci řeší skutečně profesionálně," říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Zadáním jednacího řízení bylo navrhnout takový přístřešek, který je funkční, kvalitní, reprezentativní a má univerzální a nadčasový design. Porotci hodnotili i snadnou údržbu a odolnost proti vandalismu.

Jak bude zastávka vypadat

Vítězný návrh porota ocenila zejména za jeho designovou čistotu, variabilitu, komfort užívání a jednoduchost sériové výroby a celkové údržby. Nové přístřešky tak mají nejen estetický přínos ale i výrazně sníží náklady na provoz a údržbu. Vítězný přístřešek je z práškovaného litého hliníku černo šedivé barvy a kromě jedné bočnice určené k reklamním účelům má všechny ostatní stěny průhledné. Uvnitř zastávky je umístěn orientační panel, který informuje o časech a datu, odjezdech, předpovědi počasí a také nese název zastávky.

Zajímavým prvkem vítězného návrhu je průchozí zadní stěna zastávky. Ta podle autorů umožní snadnější přístup a pohyb uvnitř přístřešku a v jeho okolí. Tento konkrétní typ s průchozí zadní stěnou je jen jedním z celé série různých variant přístřešků, které autoři navrhli.

Testovací prototyp by měl být osazen v říjnu 2019


Autoři vítězného návrhu mají nyní čas na dopracování návrhu a vytvoření testovacího prototypu. Po zapracování výsledků z testovacího režimu autoři uzavřou licenční smlouvu na využití díla s pražským magistrátem. Město poté vypíše výběrové řízení na dodavatele.  

Zastávkové přístřešky se začnou obměňovat v roce 2021, kdy městu vyprší smlouva se současným dodavatelem městských přístřešků – JCDecaux. První kusy budou ty patřící JCD – prozatímní odhad je 767 kusů, následně se vymění dosluhující prvky.

Zdroj: IPR

Pohled zezadu. Foto IPR
Pohled od označníku. Foto IPR
Zkrácený rozměr. Foto IPR
Zpět