Zajímavosti

Dnes si připomínáme jedno významné trolejbusové výročí
Plzeň se stala 9. dubna 1941 po Praze teprve druhým českým městem, kde byl moderní dopravní prostředek s tyčovými sběrači uveden do provozu.
Pátek, 09. dubna 2021,rebus
36 let za volantem linkové Karosy
Pan Zdeněk Tuzar jezdí celý svůj šoférský život na lince mezi Městcem Králové a Nymburkem. Vystřídal dvě Karosy, s tou poslední ujel milion a čtvrt kilometrů.
Čtvrtek, 01. dubna 2021,rebus
DPP a Akademie věd ČR otestují pražskou MHD na covid-19
Vědci pomocí speciálně vyvinutých biosenzorů a systémů na odběr vzduchu odeberou z autobusů, tramvají, vlakových souprav i ve stanicích metra vzorky z povrchů i vzduchu a zjistí přítomnost viru SARS-CoV-2.
Středa, 31. března 2021,rebus
Studie v Berlíně: Ve vozech MHD je bezpečno
Nová měřící technologie šíření aerosolu v prostorech ukázala, že ventilace a otevřená okna a dveře snižují koncentraci aerosolu v městské hromadné dopravě až o 80 procent.
Úterý, 30. března 2021,rebus
25 let výrobce autobusů Solaris
22. března 1996 vyjel z továrny v Bolechowo první městský autobus, za celý rok vyrobil Solaris 56 vozidel. Dnes patří mezi přední výrobce a je lídrem v elektromobilitě.
Čtvrtek, 25. března 2021,rebus
Smart city v praxi: O budoucí trolejbusové lince v Praze
Rozhovor s Janem Šurovským o renesanci pražských trolejbusů. Na konci příštího roku by na trolejbusové lince č. 58 měly vyjet bateriové trolejbusy.
Středa, 24. března 2021,rebus
Ve Vídni připadá jedno auto na tři obyvatele
Vysoký počet automobilů dříve představoval známku blahobytu, dnes ale poukazuje na nedostatečnou nabídku veřejné dopravy a špatné místní zásobování či dostupnost služeb.
Úterý, 23. března 2021,rebus
Setra slaví 70 let - příběh začal v roce 1951
Renomovaná značka z Ulmu za sedm desetiletí představila šest modelových řad, udávala standardy v evropském autobusovém průmyslu a měla na odvětví významný vliv.
Pondělí, 22. března 2021,rebus
Off-road od MAN má místo pneumatik "housenky"
MAN Truck & Bus představil v Rakousku neobvyklou dodávku s pásovým pohonem. Příští zimní sezónu ji možná někdo v Alpách potkáme.
Pátek, 12. března 2021,rebus
Pardubický kraj a IVECO podporují Střední školu technickou ve Vysokém Mýtě
Pardubický kraj, IVECO Česká republika a Střední škola technická Vysoké Mýto se dohodli na další podpoře odborného vzdělávání v regionu. Školu založil Josef Sodomka.
Středa, 10. března 2021,rebus
C.I.E.B.