IDOS 26.3.2012 oficiálně vyhlášen v Bruselu vítězem soutěže Evropské komise
Z předávání ocenění
Další
o nejlepší evropský přeshraniční multimodální plánovač dopravního spojení (1st Smart Mobility Challenge). Nově video z prezentace IDOSu v Bruselu
Pondělí, 02. dubna 2012, dabra
Cenu převzali zástupci CHAPS – Petr Stříbný a Ministerstva dopravy ČR a SDT - Roman Srp.

Video z prezentace

Roman Srp shrnuje dojmy z prezentace IDOS a následné diskuze se zástupci Evropské komise a europoslanci z výboru TRAN Evropského parlamentu,: "Komise i TRAN oceňovaly zejména přeshraniční a multimodální charakter IDOS, vysokou návštěvnost, vícejazyčné prostředí a aplikace pro smartphones. Zaujala také příprava přeshraničního pilotního projektu s Rakouskem během ITS World Congress Vienna, myšlenka aktualizace IDOS zavedením lokalizačních dat o reálné poloze vozidel veřejné dopravy a také diskuze o propojení rezervačních systémů v autobusové a železniční dopravě jako první krok k realizaci multimodální jízdenky."

Společnost CHAPS jako realizátor a provozovatel projektu IDOS chápe prestižní cenu jako ocenění rozsáhlé databáze, v níž IDOS.cz vyhledává, za "door-to-door" navigaci (viz. obr.) a také rychlost vyhledávání a krátké odezvy aplikace.
Za zásadní stavební kámen IDOS lze považovat participaci Ministerstva dopravy na projektu a samotný status „Celostátní informační systém o jízdních řádech“, kterého je IDOS důležitým článkem. V první řadě bylo totiž nutné zajistit a garantovat, aby uživatelé pomocí IDOS nalezli spoje všech dopravců bez rozdílu v jejich velikosti či ceně za jakou své služby nabízejí. A také zaručit uživatelům, že spoj, který jim IDOS vyhledal a nabídl, druhý den skutečně na zastávku či stanici ve stanovený čas přijede. Tyto úkoly byly splněny právě přijetím zákonů, které ukládají dopravcům povinnost data jízdních řádů poskytovat do CIS JŘ a tím se vyhledávač IDOS, který z CIS JŘ čerpá, stal skutečně důležitým pomocníkem pro plánování cest.

Nejdůležitější milníky projektu IDOS

  • 1995 – první verze online vyhledávače dostupná na Internetu
  • 1998 – na základě zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, legislativně ustaven Celostátní informační systém o jízdních řádech (dále CIS JŘ)
  • 1999 – rozšířeno poskytování informací o dopravním spojení formou SMS a asistenčních služeb mobilních operátorů
  • 2001 – vyhledávač IDOS je dohodou CHAPS a Ministerstva dopravy stanoven oficiálním výstupem CIS JŘ
  • 2002 – mobilní verze IDOS optimalizovaná pro prohlížení webových stránek s jízdními řády v mobilních telefonech
  • 2010 – integrace map (Google Maps) do vyhledávače a vytvoření speciální „mapové“ mutace na http://map.idos.cz

Evropská komise – Tisková zpráva Doprava: Vítězem první soutěže inteligentní mobility se stává …

BUSportál 13. březen 2012: Vyhledávač spojení IDOS.cz zvolen nejlepším evropským plánovačem cest!


Ukázky aplikací IDOS
Škoda