Oslavy 100 let MHD v Jihlavě proběhly v neděli 20. 9. 2009
© Eugen
Další
Fotografie historických, nových a jiných "busů".
Čtvrtek, 24. září 2009, dabra
Akce probíhala na horní části Masarykova náměstí a v areálu Dopravního podniku. Na náměstí byly vystavené nové vozy, stánky s prodejem knihy k jubileu a s balónky s logem oslav. Z horní kašny se stala konečná historických autobusových linek - autobusy se okolo ní otáčely. Trolejbusy pak měly konečnou na zastávkách před radnicí. Historická vozidla vyjela, jakmile se shromáždil dostatečný počet cestujících - zájem byl nečekaně vysoký. Zvláště velkému zájmu se těšil červený londýnský doubledecker.

Do vozovny na Brtnické ulici bylo možno se dostat klasickou linkou A, všechny linky MHD byly ten den v rámci oslav zdarma.

Historické vozy:

trolejbus Škoda 9 TrHT26 ev. č. 353 od PSHŽD (*1979)
trolejbus Škoda 9 TrHT28 ev. č. 358 z DP m. Pardubic (*1980)
autobus Škoda 706 RTO ev. č. 28 z DP m. Pardubic (*1967)
autobus Škoda 706 RO ev. č. 22 z TMB (*1947)
vlek Karosa B40 ev. č. 48 z TMB (*1959)
autobus AEC - Routemaster (*1961)
Informace a fotografie BUSportál získal od Eugena, který svoje postřehy uveřejnil na http://jihlavskymhd.ic.cz:80/100.htm, kde jsou i další odkazy se vztahem k jubileu. Další záběry a informace poslala i společnost TEDOM. Ta představila CNG autobus na Masarykově náměstí v Jihlavě. Nízkopodlažní autobus TEDOM C12 G je poháněný motorem TEDOM, který spaluje stlačený zemní plyn. Příznivé ohlasy veřejnosti zaznamenali zástupci společnosti TEDOM především na velký prostor v autobusu a nízkou podlahu v celé délce vozu a snadný nástup díky mechanicky výsuvné plošině a kneelingu. Zatím jediná plnicí stanice CNG na Vysočině funguje zatím pouze v Třebíči, proto si Jihlava na podobné vozy musí počkat.
© Eugen
© Eugen
© Eugen
© Eugen
© Eugen
Foto TEDOM
Foto TEDOM
Foto TEDOM
© Eugen
© Eugen
© Eugen