KORDIS JMK: Integrace městských doprav v Hodoníně, Kyjově a Mikulově.
Od 14. prosince 2008 bude Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje rozšířen na Hodonínsko a Břeclavsko.
Středa, 12. listopadu 2008, dabra
V té souvislosti by mělo dojít i k integraci městských doprav v Hodoníně, Kyjově, Břeclavi a Mikulově.

Zařazení městské dopravy do IDS JMK již odsouhlasily Rady měst Hodonína, Kyjova a Mikulova. Občané těchto měst tak získají možnost využívat v rámci jedné jízdenky svou městskou dopravu, cestovat regionálními autobusy a vlaky a navíc i tramvajemi, trolejbusy a autobusy v Brně.

Pokud pojedou z Hodonína nebo Kyjova do Brna, nejprve využijí místní městskou dopravu. Následně přestoupí na vlak nebo autobus a po příjezdu do Brna budou moci pokračovat tamní městskou dopravou. Pro celou cestu jim bude stačit jediná jízdenka koupená při nástupu do městského autobusu v Hodoníně nebo Kyjově. Navíc zaplatí výrazně méně, než kdyby si pro každou cestu kupovali jízdné samostatně. Mikulov je zatím zaintegrován pouze ve směru do Břeclavi.

Začlenění do IDS JMK přinese Hodonínu i další zlepšení dopravy. Za nejdůležitější lze považovat nové rychlé vlakové spojení mezi Hodonínem a Brnem. To zajistí rychlíková vlaková linka R5, která bude jezdit po celý týden v intervalu dvě hodiny. Ráno ve směru do Brna a odpoledne ve směru z Brna v pracovní dny pojede každou hodinu.

Doba jízdy vlakem bude proti stávající jízdní době autobusu kratší o cca 15 minut. Pro cestu budou cestující potřebovat jízdenku na 10 zón, která vyjde na 59 Kč. Při cestě vlakem je však zapotřebí využít tzv. univerzální jízdenku. S ní vyjde jedna cesta na 52 Kč.

Způsobu použití této jízdenky je potřeba věnovat pozornost. Celá univerzální jízdenka stojí 94 Kč. Skládá se z 20 políček, který cestující postupně spotřebovává. Podle návodu na této jízdence si označí vždy o pole víc, než pro kolik zón potřebuje jízdenku. Konkrétně při cestě mezi Hodonínem a Brnem si cestující označí na univerzální jízdence 11. prázdné pole. Zbude mu 9 polí. Tyto zbylá pole může využít při libovolné další cestě v IDS JMK. Vždy přitom zaplatí méně, než kdyby si kupoval jízdenku u řidiče.

Město Kyjov a obce ležící na trase mezi ním a Brnem již byly zahrnuty do IDS JMK od června letošního roku. Nově budou zaintegrovány obce na východ od Kyjova. Kyjovští občané mohou i nadále pro cestu ve směru Brna využívat vlakové linky R6 nebo S6 přes Bučovice případně autobus 106 přes Žarošice. Za cestu do Brna zaplatí oběma způsoby dopravy stejně. Potřebují jízdenku na 9 zón za 54 Kč. Pokud použijí univerzální jízdenku, vyjde je cesta na 47 Kč. Doba jízdy vlakem R6 činí 65 minut, vlakem S6 nebo autobusem 106 pak přibližně 81 minut.
TZ KORDIS JMK, spol. s r. o
www.idsjmk.cz
Rošero P
IDOS