Právě vyšlo číslo 3/2008 časopisu Československý Dopravák nabité informacemi
z aktuálního dění v městské a příměstské dopravě na celkem 40 stranách. Mimo novinek z „českých trolejí“ pokračuje historický seriál o autobusech Karosa. Obsah čísla.
Pátek, 19. září 2008, dabra
V časopise se nacházejí také dvě přílohy – plakát s trolejbusem SOR TN 12A a technický výkres meziměstského autokaru C 734.00.
Při příležitosti představení tramvaje ForCity jsme se dostali na téma časopisu Československý Dopravák v rozhovoru s dlouholetým žurnalistou a příznivcem veřejné dopravy Jiřím Riegerem. Ptal se mne, jestli už je nové číslo a řekl - " oni jsou nejlepší ". Myslím si, že ho takto mohu ocitovat a že to Československý Dopravák povzbudí. Za sebe mohu přidat uznání, co se týče poctivosti a profesionality materiálů. Snad takto postavená kvalita okruh čtenářů časopisu dále rozšíří. Opravdoví nadšenci o něm již evidentně dobře vědí.

Obsah čísla:

Nová nízkopodlažní tramvaj VarioLF3/2

Zatím poslední ze série vozů rodiny VarioLF vyráběnými firmou Pragoimex a. s. se představil veřejnosti poprvé v červnu 2008. V současné době je ve zkušebním provozu s cestujícími. Nechybí ucelený technický popis, fotografie a nákres vozidla.

Hybridní autobusy Solaris Urbino

Na rozdíl od našich německých (a dnes už můžeme říci i polských) sousedů, se zatím u nás nenašla potřebná živná půda pro hybridní autobusy. Polský výrobce Solaris přitom na našem trhu patří k významným hráčům na poli městských nízkopodlažních vozidel. Článek pojednává o principu hybridního pohonu a srovnává starou a novou generací hybridů.

Trolejbus z Libchav – SOR TN 12

Český výrobce autobusů se v letošním roce pochlubil na veletrhu také svým prvním trolejbusem vyráběným ve spolupráci se společností Czetro a ostravským dopravním podnikem. Revoluční je zejména systém elektrovýzbroje s převodovkou, se kterým se mohou čtenáři seznámit zejména díky samostatných náčrtků.

Autobusy MAVE také v Plzni

Vsetínský výrobce autobusů dodal své nízkopodlažní minibusy také Plzeňským městským dopravním podnikům.

Tramvaj 15 T – Škoda ForCity

Nová celonízkopodlažní tramvaj od plzeňského výrobce se sice představí až na veletrhu InnoTrans 2008, o jejím technickém řešení – zejména ve srovnání s ostatními vozy obdobné konstrukce – si ale můžete přečíst již nyní.

Trollina pro polskou Gdyni

Severopolská Gdyně je jedním ze tří existujících trolejbusových systémů v Polsku. Vozový park je v posledních letech obnovován zejména trolejbusy Solaris Trollino. Nejen o jejich nákupu, ale i o historickém vývoji vozového parku pojednává náš článek.

Brněnské tramvaje RT6N1 opět v provozu

Po téměř čtyřech letech vyjely na zkoušky do ulic Brna opět tramvaje RT6N1.

Autotec 2008

Český svátek autobusových výrobců, to je Autotec 2008. Přinášíme podrobnou reportáž o představených novinkách.

Trolejbusy Škoda 28 Tr pro Pardubice

Nové trolejbusy ze Škody Electric s karoserií polského Solarisu (15 m). To je vůz Škoda 28 Tr, který nalezne uplatnění v Pardubicích.

Nová tramvajová trať v Brně

V Brně se od července jezdí po nové tramvajové trati k Technologickému parku. Článek se zabývá zejména řešením stavby a užitými materiály.

Connex se změnil na Veolia Transport

Společnost Connex – jeden z největších tuzemských autobusových dopravců se mění na Veoliu Transport, a přebírá tak jméno svého majitele.

Autobusy Karosa – 10. díl – linkové autobusy řady 730

Jubilejní desátý díl našeho seriálu se zabývá linkovými autobusy řady 730.
Německy: · Hybridbuss Solaris Urbino

www.cs-dopravak.cz

Škoda
BUSE