Na návštěvě v montážním autobusovém závodě TEDOM.
V dieselové variantě společnost TEDOM zvolila dodavatele motoru. Do budoucna se chystá kromě LE verze i kloubový autobus.
Neděle, 16. září 2007, dabra
Pochopitelný zájem vzbudila u čtenářů BUSportálu novinka - autobus TEDOM v seminízkopodlažní verzi s odpovídající zástavbou motoru. Fotografie rozpracovaného vozu naleznete prvním materiálu k návštěvě TEDOMU: Záběry 12 metrové varianty LE.
V současné době TEDOM dodává poslední vozy EURO 3 (diesel) - 2 do Bardejova a jeden středočeskému dopravci Jaroslavu Štěpánkovi. 1 CNG vůz letos patří Liberci, kde již autobusy TEDOM jezdí. Rozpracovaná je velká zakázka 19 CNG vozů pro Košice, kde výrobce věří ve zdárný výsledek vyhraného, ale napadeného výběrového řízení.

V montážní hale bylo v době prohlídky v různém stádiu rozpracovanosti 10 vozidel včetně LE verze. Autobusy procházejí faceliftem, který přináší lepší servisní přístup i vyměnitelnost menších dílů. Kromě LE plánuje výrobce do budoucna i 18 metrovou kloubovou verzi, kde počítá se spoluprací s některým tradičním západním výrobcem zejména kvůli kloubu.

Před zprovozněním je výkonová zkušebna pro autobusy, vybavená nejmodernějším zařízením. V areálu závodu vyroste také v blízké budoucnosti plnicí stanice na CNG.

Zajímavé je jistě řešení dieselové verze. Zatímco plynový motor je vyvíjen v souladu s nejmodernějšími trendy zárověň se stacionárními motory, rozhodl se výrobce dieselový motor nevyvíjet a najít spolehlivého a perspektivního dodavatele. Dieselové autobusy TEDOM budou osazeny německými motory Deutz od tradičního dodavatele motorů pro užitkové vozy se současným nástupem i do segmentu autobusů (Breda). Přísné emisní limity dociluje výrobce technologií SCR s využitím aditiva AdBlue podobně jako Volvo, Iveco a Mercedes-Benz.

Pro autobus TEDOM je typická robustní nerezová konstrukce, vypočtená metodou konečných prvků, velký objem motoru zajišťuje rezervu výkonu a točivého momentu pro komfortní jízdu při rozumné spotřebě. Výrobce avizuje dlouhý servisní interval a levný servis založený na rychle dostupných náhradních dílech a vybavení servisního zázemí. Autobusy jsou osazeny značkovými komponentami Voith, ZF , WABCO ap.

Výroba v závodě započala v lednu letošního roku. Autobusy jsou v současnosti provozovány jak dopravci - majiteli, tak i dopravci, kteří využívají možnost bzapůjčení autobusu k testování v běžném provozu. Kromě výroby autobusů je v centru zájmu společnosti i péče o jejich servis. "Po vzoru dálkového řízení a servisu kogeneračních jednotek připravujeme servisní „HOT LINE“ s možností dálkového připojení k elektronice autobusu. To umožní jak odbornou radu pro místní proškolený servis i možnost servisních zásahů „na dálku“ - odborné vedení místního servisu on-line, modifikace softwarů i dálkové přestavení parametrů, " informuje generální ředitel TEDOMU Josef Jeleček. Společnost má celosvětovou síť zastoupení v souvislosti s hlavním programem - výrobou a servisem kogeneračních jednotek. Export těchto zařízení probíhá do 32 zemí světa.
Mezníky společnosti TEDOM
  • 1991 - založení společnosti TEDOM
  • 1992 - vývoj a výroba kogeneračních jednotek
  • 2002 – výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů - skládkový, čistírenský plyn a bioplyn
  • 2003 – akvizice LIAZ, zahájení výroby spalovacích motorů TEDOM (dříve LIAZ)
  • 2004 – výroba autobusů
  • 2006 – nový výrobní závod divize BUS
Redakce BUSportálu děkuje za příležitost k aktuální reportáži v souvislosti s jednáním valné hromady ADSSF
Nová výkonová zkušebna.
C.I.E.B
Zliner
Volvo DD