BUSmonitor červen: V Jihlavě pokračují spory dvou autobusových dopravců.
Pátek, 08. června 2007, dabra
Jihlavské listy 05.06.2007 JIHLAVA (Pp) – Uplynulé pondělí se znovu rozhořela "válka" mezi největším dopravním uskupením v Česku – společností ICOM transport a provozovatelem dálkových žlutých autobusů – firmou Student Agency.

Na jihlavském autobusovém nádraží se totiž objevila nová dopravní značka, která zakazuje na stanoviště 1–13 vjíždět vozidlům vyšším než 3,60 metru.

S umístěním značky ale nesouhlasí ředitel společnosti Student Agency Radim Jančura, který se hodlá obrátit se stížností na odbor dopravy jihlavského magistrátu. "V tuto chvíli nabíráme cestující na tzv. "výstupní hraně", kde se však ICOM snaží změnit značku, a i tam nám zastavování zakázat," doplnil Jančura.

Umístění dopravní značky v praxi totiž kromě jiného znamená, že všechny dálkové autobusy společnosti Student Agency, které doposud využívaly pro směry na Prahu i Brno zastávku číslo 7, nesmějí na toto stanoviště zajíždět. V opačném případě by se řidič autobusu dopustil dopravního přestupku. První takový přestupek hned následující den po umístění dopravní značky řešila na autobusovém nádraží jihlavská městská policie.

"Mohu potvrdit, že v průběhu úterý jsme přijali oznámení o dopravním přestupku. Jednalo se o porušení zákazové dopravní značky. Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici žádné technické prostředky, abychom změřili skutečnou výšku autobusu, jehož řidič se měl přestupku dopustit, provedli jsme kompletní záznam o přestupku a předáme jej k vyřízení do správního řízení," řekl zástupce ředitele MP Jihlava Stanislav Maštera.

Na důvody umístění dopravní značky jsme se zeptali předsedkyně představenstva ICOM transport Kateřiny Kratochvílové. "Vzhledem k tomu, že autobusové nádraží bylo vybudováno již v dřívějších dobách, konstrukce zastřešení neumožňovala bezpečné zajíždění autobusu do stanoviště. Z tohoto důvodu jsme upravili stanoviště číslo 30 pro vyšší vozy tak, abychom dodrželi ochranu cestujících," říká s tím, že všichni dopravci mají stejné podmínky a dopravní značka se týká také autobusů uskupení ICOM transport.

Za ryze účelové označil tyto argumenty Radim Jančura.

Jančura uvedl, že ICOM transport je sice majitelem nádraží, ale nemůže s ním nakládat, jak uzná za vhodné.

"Musí respektovat zákon o hospodářské soutěži. Autobusové nádraží v Jihlavě je jediné bus nádraží v Jihlavě na příjezdy a odjezdy autobusů příměstských, dálkových a mezinárodních linek. Má tak dominantní postavení na trhu autobusových nádraží v Jihlavě," řekl a dodal, že je to jakási infrastruktura, kterou musí majitel nabídnout za úhradu k užívaní všem soutěžitelům. A všem nabídnout podobné podmínky.

"Požádáme odbor dopravy Magistrátu města Jihlavy o přezkoumání, zda označení na značce odpovídá skutečné výšce zastřešení. Pokud neuspějeme, budeme muset jezdit ze stanoviště č. 30, což je pro cestující velmi zmatečné," dodal ředitel společnosti Student Agency.

Jejich autobusy prý často užívají cestující, jako jsou důchodci, děti a pro ně je ideální, když autobusy všech dopravců například do Prahy odjíždějí ze stejných nebo poměrně blízkých zastávek.

Více na jihlavske-listy.cz
BUSportál - Váš reklamní partner
IDOS