Ke sjíždění autobusů společnosti Student Agency z dálnice zejména
kvůli servisu toalet. Zkušenost čtenáře a odpověď Radima Jančury. Stanovisko Nobless Line, BEI EUROLINES. Capital Express, Turancar k problematice. Odkaz na stanovisko vydavatele licence - Dopravního úřadu hlavního města Prahy.
Čtvrtek, 17. srpna 2006, dabra

Stanovisko vydavatele licence - Dopravního úřadu hlavního města Prahy.

Napsal nám cestující František Mikula:
"Cestoval jsem z Prahy do Frýdku, a o pár dnů zpět a pokaždé s námi bus sjel z dálnice D1, zajel do Bíteše do garáží firmy, kde doplňovali palivo, myli záchod, atd..., prostě technická zastávka, nikdo nesměl z busu ven.... A výsledek? Samozřejmě zpoždění, v případě návratu do Prahy dokonce půl hodiny, což bylo ve dvě ráno docela nepříjemné. Tak jsem si tak říkal, jestli se to vůbec smí ?! Zažil jsem to už dřív jednou při cestě do Žiliny, člověk si řekl: výjimka (ale prý to tak normálně dělají), já jinak s S.A. prakticky nejezdím, ale tohle mě tak trochu nadzvihlo.... "
Ředitel společnosti Student Agency Radim Jančura BUSportálu odpověděl:
"Dobrý den paní Braunová, díky za váš e-mail. Sjíždění z dálnice je velmi nepravidelné. Hlavním důvodem je vypouštění toalety autobusu u linek z Ostravy či Košic. Z hlediska zákona je toto na hraně a kdykoliv si však toto odůvodním. Až české zákony budou přikazovat provozovatelům autobusových nádraží zajistit službu "vyprázdňování toalety", rádi tuto službu využijeme. Podobně zákon řeší, že jakýkoliv gastroprovoz musí mít své toalety. Takto by to mělo být i na nádražích - i autobus se potřebuje ekologicky "vyčůrat":-) Toto zastavování se řeší jen u autobusů, které "nespí" v našich garážích. A to jen v případě, že autobus není již opožděn. Do té doby budou muset autobusy sjíždět z dálnice do našich garáží, které jsou od dálnice vzdáleny 500 metrů. Toto zajíždení je však dočasné, hledáme řešení, jak toto vyřešit lépe."
Petr Čáp ze společnosti Nobless Line:
"Vážená paní Braunová, společnost Nobless Line ve svých busech používá zásadně a pouze značkové ekologické přípravky do WC, které lze vypouštět kdekoliv do veřejných kanálů. PHM a zásoby se doplňuíi také zásadně bez cestujících. Nedovedu si vůbec představit, že bychom cestující na pravidelné mezinarodní lince obtěžovali nějakými svými organizačními problémy. V případe naší linky Praha-Michalovce je servis doplnování PHM, WC a zásob prováděn vždy v Praze a v hotelu Širava v místě odpočinku řidičů."
Pavla Lauermannová ze společnosti Eurolines - BEI
"Dobrý den paní Braunová, technické přestávky, během kterých probíhá mytí autobusu, vypouštění WC apod., zásadně řešíme PŘED cestou nebo PO cestě. Neobtěžujeme a nezdržujeme tak naše klienty. Tato údržba vždy probíhá v našem technickém zázemí nebo v zázemí našeho partnera."
Karel Rojko, Capital Express
Dobrý den, tak v první řadě: Chemické náplně jsou plně ekologické a lze je vypouštět kamkoliv.To je informace od výrobce. Ať se dopravce snaží sebevíc,občas musí natankovat i s cestujícími.Pokud tvrdí že se mu to nikdy nestane,tak nemluví pravdu.Nádrže autobusů nejsou bezedné a obzvlášť u dálkových linek to platí dvojnásob. Jinak plně souhlasím s názorem,že zařízení pro vypoušťění WC by mělo mít každé větší autobusové nádraží.
Josef Machala, Turancar (Slovensko)
Naše autobusy používající toalety maji zabezpečený servis v našich dopravních střediskách v Nitře, Bratislavě a Banské Bystrici resp. v zahraničí u našich partnerů. Samozřejmě náplně, které používáme, jsou ekologické a podle výrobce je možné vypouštět je do kanalizace. Myslím si, že autobusová nádraží by měla v dnešní době být povinně vybavena místem na likvidaci odpadu z chemických WC, vzorem by mohla být londýnská Victoria Coach Station.
Tentýž problém jistě řeší i další dopravci - takhle krásná toaleta je v Neoplanu společnosti Turismo.
Rošero P
IDOS