IVECO BUS představuje nový DAILY ACCESS CNG pro městskou mobilitu
Nové DAILY ACCESS na CNG a biometan pro udržitelnou městskou mobilitu. Foto IVECO BUS
Další
Nový nízkopodlažní minibus je k dispozici hlavně ve verzi na zemní plyn, kompatibilní s biometanem. Je určen pro evropský trh a první dodávky jsou naplánovány na začátek roku 2022.
Pondělí, 11. října 2021, rebus
DAILY ACCESS CNG představilo IVECO BUS na konferenci o veřejné dopravě ve francouzském Toulouse poslední týden v září.

Stéphane Espinasse, vedoucí značky IVECO BUS, řekl: „Rozšíření našeho městského sortimentu o nový model DAILY ACCESS je důležitým krokem, který ještě posílí vedoucí postavení značky IVECO BUS, která je jedním z klíčových hráčů ve výrobě minibusů v Evropě. To reflektuje schopnost naší značky poskytovat nejširší udržitelný městský sortiment, včetně minibusů, midibusů, standardních a kloubových městských autobusů a také vyhrazených verzí BRT.“

Verze DAILY ACCESS CNG třídy A, I a II, se sníženým středním nástupem jsou k dispozici v délkách od 7,1 m do 8 m s několika možnostmi rozmístění sedadel. Vozidlo pojme až 28 cestujících a díky velkým oknům je vnitřní prostor velmi světlý.

Model DAILY ACCESS, který je snadno přístupný cestujícím se sníženou pohyblivostí nebo s kočárkem (první schůdky jsou vysoké 270 mm), je standardně vybaven manuální rampou (volitelně elektrickou) a vyhrazeným vnitřním prostorem pro zdravotně postižené cestující. Vstup a výstup cestujících usnadňují dvojité elektrické posuvné dveře (šířka 1 200 mm).

Nový model přejímá design značky IVECO BUS. Těží z nového výrazného stylu zadní masky, jejíž součástí je široké zadní okno a displej se zobrazením trasy. Přední maska sestává z atermicky proskleného čelního skla, cílového panelu v horní části a LED osvětlení. Interiér nabízí LED osvětlení, klimatizaci, audiovizuální multimediální nastavení či USB konektory pro vyšší komfort cestujících na palubě.

Motor DAILY ACCESS CNG splňuje nové normy Euro VIE. Poskytuje silný a pohotový výkon o síle 136 hp s točivým momentem 350 Nm. Konstrukce byla zesílena, aby na střechu mohla být umístěna nádrž na zemní plyn. Standardně je přístup k tankování z levé strany, na přání může být k dispozici na pravé straně v blízkosti zadní nápravy. Díky nádrži na zemní plyn o objemu 460 litrů má DAILY ACCESS ve své nejoptimalizovanější verzi dojezd až 510 km.

Pohon na CNG je plně kompatibilní s biometanem, který lze vytvářet z organického odpadu. Zanechává zanedbatelnou uhlíkovou stopou je tak konkrétním krokem na cestě k udržitelnosti. Hlučnost se snížila o polovinu, takže si jak řidič, tak cestující mohou vychutnat tichou jízdu. Při použití s biometanem lze navíc emise CO2 ještě více snížit, a to až o 95 %, což je výhoda především v nízkoemisních zónách.

Nový model DAILY ACCESS CNG nabízí pro řidiče velký prostor oddělený integrovanou polykarbonátovou přepážkou, díky které jsou chráněni jak pasažéři, tak řidič. Snadno přístupné ergonomické pracoviště bylo navrženo tak, aby bylo plně přizpůsobitelné s veškerým vybavením nezbytným pro městské použití. Kabina řidiče je vybavena novým sedadlem „Hi-COMFORT“ s centrálním polštářem a opěradlem s opěrkou hlavy z paměťové pěny – první v oboru minibusů. Pěna se přizpůsobí tělu, rovnoměrně rozloží hmotnost a sníží tlakové body až o 30 %. Výsledkem je vysoký komfort a lepší prožitek z jízdy.

S ohledem na údržbu, kvalitu a standardní hlukové požadavky byla pro model DAILY ACESS vyvinuta speciální integrovaná přenosová skříň, která umožňuje nízký nástup.

Součástí standardní výbavy je 8mi stupňová převodovka Hi-Matic, která zajišťuje maximální výkon při nízkých provozních nákladech, vynikající jízdní komfort a vyšší výkon. Oproti tradiční 6ti stupňové manuální převodovce dokáže změnit rychlost bez přerušení točivého momentu za méně než 200 ms. K ještě většímu zvýšení jízdního komfortu a bezpečnosti cestujících má navíc nový minibus zabudován i retardér Telma.

Nový model DAILY ACCESS CNG bude IVECO BUS nabízet v několika verzích a s řadou souvisejících služeb IVECO. Zákazníci tak budou moci využít integrovaných řešení výrobce a nové nabídky telematiky IVECO ON pro optimalizaci TCO.

IVECO ON:  

FLEET, pro správu flotily autobusů v reálném čase sledováním několika parametrů, jako je spotřeba paliva vozidla.
UPTIME, pro nepřetržitý provoz vozidla prostřednictvím řídicí místnosti, která pomocí proaktivní a prediktivní údržby identifikuje vzdálené poruchy.
CARE, pro klid zákazníků díky specifickému sledování a reportování vozidel.
REPAIR & MAINTENANCE, pro specializovanou asistenci dle servisní smlouvy zákazníka.
PARTS, pro výběr originálních dílů a příslušenství IVECO
 
K dispozici jsou dva různé balíčky služeb SMART PACK a PREMIUM PACK.

Nad rámec všech dostupných služeb, může DAILY ACCESS nabídnout také IVECO Driver Pal, průkopnického hlasového digitálního společníka řidiče. Ten je plně integrován do technologie Alexa a umožňuje řidiči hlasově komunikovat s vozidlem a řidičskou komunitou a přistupovat k propojeným službám IVECO.

Nový model DAILY ACCESS CNG je součástí široké nabídky minibusů DAILY ACCESS, včetně verzí Euro VIE s dieselovým motorem třídy I. Diese-lové verze DAILY ACCESS jsou k dispozici o síle 180hp a 210hp. Motory jsou spřaženy s 8mi stupňovou převodovkou Hi-Matic nebo novou 6ti stupňovou manuální převodov-kou. Tento, v zadní části nízkopodlažní model s jednokřídlými dveřmi uprostřed a dvoji-tými dveřmi v zadním převisu, umožňuje přepravu až 35 cestujících a jako součást standardní výbavy poskytuje prostor pro invalidní vozík pro cestující se sníženou pohyblivostí v zadním převisu.

IVECO BUS
Volvo electric