Plzeň v sobotu přivítala trolejbusové fanoušky z celého Česka i ze zahraničí
Do bývalého depa plzeňského dopravního podniku DEPO2015 si v sobotu 2. října na trolejbusové oslavy našlo cestu 4 300 návštěvníků.
Středa, 06. října 2021, rebus
Oslavy 80 let provozu a 85 let výroby trolejbusů v Plzni, které organizovaly Plzeňské městské dopravní podniky společně se Škoda Electric,  nabídly účastníkům bohatý program, jehož součástí byly jízdy historickými vozy po oba víkendové dny.

Tak velký zájem o historii i současnost plzeňských trolejbusů nás opravdu velmi těší a bylo krásné vidět, že se prolíná napříč všemi generacemi,“ říká Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP. „Návštěvníkům jsme nabídli nabitý program. Nerad vyzdvihuji jen některé body, ale za zmínku určitě stojí křest dvou krásných publikací nebo pojízdná replika trolejbusu Pressburg z roku 1909. Přálo nám i počasí a účastníci si tak mohli užít oslavy se vším všudy.“

V průběhu celého dne probíhaly v depu zajímavé přednášky, k vidění byly kromě historických a provozních vozů také ty technologické, pojízdné modely nebo trolejbusová výstroj a další exponáty. Do Plzně zavítaly například trolejbusy z Technického muzea v Brně (6 Tr, 7 Tr, T 11), které v sobotu a v neděli vozily dopravní nadšence po speciální lince, nebo trolejbus z amerického Daytonu (14 TrE2).

Mezi návštěvníky byli hosté z Německa, Velké Británie, Maďarska či Polska, pamětníci i mladí fanoušci veřejné dopravy. Sobotní program ukončily speciální večerní jízdy.

Za fotografie z obou víkendových dnů děkujeme Zdeňkovi Kresovi, který se také podílel na publikaci 80 let Plzeň trolejbusová. Výpravná kniha o 472 stranách s 800 obrazy od sedmdesáti autorů s desítkami archivních dokumentů je dosud největší knihou o plzeňské městské dopravě.  „Nejde jen o výčet „co a kam jezdilo“, ale kniha popisuje i barvitý příběh proměn tváře města Plzně, lidských osudů, smělých plánů i pošetilých úvah, starých zákoutí, krásy techniky i poctivé práce. Skládali jsme střípky výpovědí 39 pamětníků, pročetli korespondenci od třicátých let, objevili dosud neznámé diapozitivy. Je to příběh o symbióze města s druhem dopravy, jenž je právě tak plzeňský jako zdejší pivo. I trolejbusy mají u nás svou kulturu,“ uvedl Jiří Kohout, hlavní autor knihy.

Doporučujeme
Výstavy a veletrhy
Sdružení pro dopravní telematiku
TEZAS