Nový elektrický autobus Solaris Urbino 9 LE
Solaris představil 30. září svůj nejnovější autobus, nízkopodlažní Urbino 9 LE electric pro městské i meziměstské trasy.
Pátek, 01. října 2021, rebus
V poledne 30. září 2021 byl uveden na trh nejnovější elektrický autobus společnosti Solaris, Urbino 9 LE electric. Výrobce se opět rozhodl jej odhalit online.

Solaris Urbino 9 LE electric je standardizován s ostatními vozidly 4. generace. Vedle Urbino 15 LE electric je tento nízkopodlažní elektrický autobus další možností v elektrické řadě Solaris splňující požadavky obou tříd vozidel I a II. Se svými kompaktními rozměry je vhodný jak do městských ulic, tak do strmých stoupáních a úzkých horských zatáček. Interiér může být přizpůsoben požadavkům obou typů tříd.

Urbino 9 LE je vybaven elektrickým centrálním motorem s výkonem 220 kW. Motor je chlazen kapalinou a hnací síla je přenášena na druhou nápravu vozidla. Pohonný systém v novém modelu je poháněn energií uloženou v bateriích Solaris High Energy s vyšší kapacitou a dobíjením hlavně v noci. Maximální kapacita baterií High Energy pro elektrický autobus Urbino 9 LE činí přes 350 kWh. Zákazníci se mohou také rozhodnout pro baterie pro rychlé vysokovýkonné nabíjení přes noc.

Kromě plug-in nabíjení je také možné namontovat na střechu pantograf, a to konvenční nebo obrácený, který dosud nebyl pro verzi 8.9 k dispozici. Další možností je zcela nový typ pantografu, který umožňuje dobíjet vozidla různých výšek. Všechna dostupná řešení lze přizpůsobit podle preferencí zákazníků a pro kompatibilitu se stávající nebo plánovanou nabíjecí infrastrukturou provozovatele.

Designéři nově uvedeného modelu se postarali také o pohodlí cestujících. Zvětšená vzdálenost mezi sedadly zajišťuje vysoký cestovní komfort, který splňuje Bus Nordic standardy. Modernizovaný design poskytuje více prostoru nad hlavou v zadní části autobusu. Autobus lze vybavit různými typy klimatizace včetně té s tepelným čerpadlem se zvýšenou energetickou účinností pro vozidlo a delším dojezdem.

Maximální počet míst pro obě třídy vozidel je 27, většina z nich směřuje dopředu. Cestující budou nastupovat dvěma dveřmi. Vyhrazené prostory mají cestující se zdravotním postižením nebo s kočárky a k dispozici jsou sedadla vybavená systémem ISOFIX, který umožňuje bezpečné zajištění dětských sedaček. V závislosti na vybavení poskytuje vozidlo třídy I prostor pro 73, vozidlo třídy II pojme celkem 60 cestujících.

Nový elektrický model Solaris se chlubí inovativními systémy pro zvýšení bezpečnosti cestujících i řidiče. Interaktivní panel řidiče kombinuje řadu pokročilých bezpečnostních funkcí a poskytuje přístup k automatickým pokročilým asistenčním systémům pro řidiče (ADAS). Mimo jiné jde náhradu zrcátek kamerami - MirrorEye a Mobileye Shield+, který pomocí zvukových a vizuálních upozornění řidiče varuje před chodci a vozidla v blízkosti autobusu. Urbino 9 LE electric je integrován s telematikou eSConnect.

První elektrobusy Urbino 9 LE již objednali první zákazníci, Solaris zatím podepsal smlouvy na 17 kusů. V příštím roce se díky smlouvě se Società Autobus Servizi d'Area S.p.A dostane do italského města Bolzano osm autobusů. Další Solaris Urbino 9 LE vyjedou do ulic polských měst. Město Żyrardów koupilo šest vozidel, dvě Cieszyn a jedno zákazník ze Zawiercie.

Solaris svým zákazníkům dosud dodal téměř 3 000 elektrických vozidel. Uvedení nejmenšího Urbino 8.9 LE se uskutečnilo před 10 lety. Nyní se do sortimentu Solarisu připojil midibus, podle výrobce ještě univerzálnější a flexibilnější, výhradně s pohonem s nulovými emisemi. Nové Urbino 9 LE electric je model vyrobený s využitím řešení aplikovaných ve vozidlech nové generace, a je ideální pro potřeby evropského trhu.


Volvo electric