Rumunsko má vlastní elektrobus
E-bus UpCity a SOR EBN v Turdě.
Další
Dvanáctimetrový UpCity od ATP je na testování v pátém rumunském městě. Turda má zkušenosti s 20 e-busy SOR EBN, nový domácí produkt vyzkouší do 25. srpna.
Středa, 18. srpna 2021, rebus
ATP Trucks Automobile, rumunský výrobce silničních a osobních automobilů, součást skupiny ATP, začala v Baia Mare s výrobou prvních rumunských elektrických autobusů. Jedná se o stejného výrobce, který v srpnu 2019 uvedl do prodeje nákladní vůz Truston.

První dvanáctimetrový elektrický autobus UpCity představený 13. května už prošel testováním ve čtyřech městech (Oradea, Brăila, Făgăraș aTârgu Mureș). Do 25. srpna je v provozu ve městě Turda, které je od prosince 2019 prvním městem v Rumunsku s výhradně elektrickou dopravou. Všech 20 ebusů dodala společnost SOR Libchavy.

"E-UpCity byl testován místními dopravními společnostmi a tím jsme získali reálnou zpětnou vazbu o našem produktu. Do konce letošního roku jsme si stanovili cíl zaregistrovat e-UpCity na co největším počtu prezentací, přičemž všechna shromážděná data jsou důležitá při hodnocení našeho prototypu; 3 měsíce po jeho uvedení můžeme říci, že jsme poctěni zájmem. Čekáme na žádosti o prezentaci od veřejných i soukromých společností. Zatím jsou hodnocení velmi dobrá. Výsledky z technického hlediska jsou pozitivní, cestující si všimli moderní architektury a vynikající úrovně komfortu, kterou autobus e-UpCity nabízí,“ řekla Mircea Cirt, prezidentka ATP Group.

Prototyp autobusu ATP e-UpCity má celkem 83 míst k sezení a délku 12,18 m. Ve městě má dojezd minimálně 200 km, který lze prodloužit až na 360 km. Komponenty jsou nakupovány od známých dodavatelů: 8 sad baterií pochází od CATL - bateriového gigantu EV a dodavatele pro nejprestižnější značky automobilů. Nápravy dodává německý výrobce ZF Friedrichshafen AG a pohonný systém  DANA GK. Elektromotor  e-UpCity je synchronní s permanentním magnetem vyvinutý společností DANA. Brzdový systém od WABCO, klimatizace VALEO a systém řízení je značky BOSCH/ZF.

Pořizovací cena modelu e-UpCity začíná na 350 000 eur. V závislosti na konfiguraci a vybavení se zvyšuje. Záruka na karosérii a baterie je 8 let
.

Volvo electric