V maďarském Szolnoku vyjíždí SOR NS 12 Electric
Konsorcium Kravtex Kft./SOR Libchavy spol. s.r.o. vstupuje na maďarský trh elektrických autobusů se SOR ENS 12. Foto SOR
SOR Libchavy může v rámci vládního programu Green Bus během příštích deseti let dodávat elektrobusy do větších maďarských měst. Zatím začal pilotní provoz.
Pondělí, 24. května 2021, rebus
Maďarský program Zöld Busz umožní městům nad 25 tisíc obyvatel nakupovat se státní dotací bezemisní autobusy. V rámci celostátního výběrového řízení byli vybráni kvalifikovaní dodavatelé, od kterých mohou města, po další soutěži, autobusy objednat. Potencionální dodavatelé musí své e-busy předvést v rámci pilotních provozů ve vybraných městech v běžném provozu po dobu jednoho měsíce. 

Původně měl testovací provoz proběhnout v Debrecínu, Kaposváru, Kecskemétu, Békéscsabě, Székesfehérváru, Ostřihomi, Zalaegerszegu, Nyíregyháze a v Mátra, kde většina elektrobusů už byla vyzkoušena. Demonstrační projekt "zelených autobusů" byl rozšířen o město  Szolnok s necelými 80 tisíci obyvateli ležícím jihovýchodně od Budapešti. Od pondělí 24. května do 30. června vyzkouší SOR NS 12 Electric. Cestující budou jezdit zdarma.

Celostátní program Zöld Busz podpoří vláda přibližně 36 miliardami forintů (cca 2,7 mld. Kč). Záměrem je podpořit hlavně místní výrobce, o účast se proto většina uchazečů přihlásila v konsorciu. Elektrické autobusy SOR nabídl maďarský výrobce autobusů Credosbus společnost Kravtex ve spojení se SOR Libchavy. Kravtex modely s alternativním pohonem nenabízí. SOR tak má příležitost po Rumunsku dodávat elektrické autobusy vyrobené v Libchavách i do Maďarska.

Magyarbusz.info
Volvo electric