IREDO přichází s QR kódy a možností zaplatit kartou
Od 7. března je možné při cestování v IREDO uhradit jednotlivé jízdenky platební kartou. Pro přestup stačí jedna papírová jízdenka s QR kódem. Foto VDKK
V Integrovaném dopravním systému Královéhradeckého a Pardubického kraje IREDO zaplatí cestující platební kartou a pro přestup stačí jedna papírová jízdenka.
Úterý, 16. března 2021, rebus
Od 7. března je možné při cestování v IREDO uhradit jednotlivé jízdenky platební kartou přímo v daném spoji. Zároveň není nutné si s každým přestupem kupovat novou papírovou jízdenku. Cestujícím postačí pouze jedna jízdenka, která má na sobě vytištěný QR kód, který poslouží pro odbavení pro celou trasu. V neposlední řadě si cestující nově budou moci přes e-shop dobít elektronickou peněženku nebo zakoupit vícedenní jízdenky.

V Královéhradeckém kraji platí novinky v autobusové i drážní dopravě, v Pardubickém kraji mohou cestující nový způsob odbavení využít prozatím jen ve vlacích. U autobusových dopravců platí stávající způsoby odbavení. „V Pardubickém kraji se tyto novinky v autobusech objeví o něco později. Soutěž na nové dopravce již proběhla, ale ještě musíme podepsat smlouvy,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro oblast dopravy Michal Kortyš. Od 12. prosince by měli vyjet v osmi oblastech dopravci BusLine LK a BL14, Umbrella Coach & Buses, ZDAR, Arriva Východní Čechy a Car-Tour.

V tuto chvíli to znamená, že po Královéhradeckém kraji se na jednu papírovou přestupní jízdenku dostanou cestující autobusovými i vlakovými spoji napříč celým krajem. V Pardubickém kraji cestující v autobusové dopravě potřebují pro přestupní jízdenku čipovou kartu IREDO nebo si pro jednotlivé spoje budou muset zakoupit jízdenku novou.

Mezi smluvní autobusové dopravce, u kterých lze nový systém odbavení využít, se v Královéhradeckém kraji řadí CDS Náchod, P-transport, AUDIS BUS a BusLine KHK, kteří vyjeli s novými smlouvami od 7. března. "Úzce spolupracujeme s Pardubickým krajem na případné implementaci nových možností odbavení také u nich,“ doplnil Václav Řehoř, radní Královéhradeckého kraje pro oblast dopravy.

Systém nového odbavování platí na železnici pro oba kraje – smluvními drážními dopravci zařazenými do IDS IREDO jsou České dráhy a.s., GW Train Regio a.s., Leo Express Tenders s.r.o. a ARRIVA vlaky s.r.o.

Rošero P
IDOS