Na Liberecku vyjedou od nových jízdních řádů nové velkokapacitní autobusy
Sedm nových autobusů IVECO Crossway 14,5 LE pořídila ČSAD Liberec od ZLINER. Foto Liberecký kraj
Další
Sedm patnáctimetrových autobusů IVECO Crossway LE posílí nejvytíženější linky ČSAD Liberec do Chrastavy, Jablonce a Střáže pod Ralskem, uvezou 112 cestujících.
Čtvrtek, 10. prosince 2020, rebus
V rámci postupného zkvalitňování veřejné dopravy v Libereckém kraji se cestující od neděle 13. prosince dočkají více bezbariérově přístupných spojů a nových nízkopodlažních velkokapacitních vozidel.

Změna souvisí s postupnou obnovou vozového parku vnitřního krajského dopravce, společnosti ČSAD Liberec. Podíl nízkopodlažních spojů dosáhne 75 %. „V rámci dlouhodobých smluvních kontraktů jsou požadovány vyšší nároky na komfort vozidel, a právě bezbariérový přístup je jedním z parametrů. Jsme navíc rádi, že nad rámec smluvního požadavku pořizuje pro regionální dopravu vnitřní dopravce již pouze vozidla nízkopodlažní,“ říká Jan Sviták, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy. V oblastech Jablonecko a Turnovsko-Semilsko došlo k navýšení počtu garantovaných nízkopodlažních spojů v letech 2019 a 2020. Na Liberecku se pak počet postupně s obnovou vozového parku zvyšoval v průběhu celého roku 2020. „S obdobnou obnovou počítáme také v oblasti Českolipska, a to na přelomu let 2021 a 2022,“ dodal Sviták. Na Českolipsku by v prosinci příštího roku měla převzít veřejnou dopravu právě ČSAD Liberec.

S velkokapacitními 15 metrovými vozidly se cestující setkají zejména na linkách z Liberce do Chrastavy (linka 70), Jablonce nad Nisou (linka 141) a Stráže pod Ralskem (linka 270). Jedná se o linky, kde počet cestujících v ranních a odpoledních spojích překračuje pravidelně 60 cestujících a maxima dosahovala hodnot překračující 80 cestujících, což je obvyklá kapacita 12 metrového autobusu. „O pořízení těchto vozidel jsme usilovali již několik let, ale teprve v rámci dlouhodobých kontraktů bylo možné záměr uskutečnit,“ upřesňuje Otto Pospíšil, zástupce ředitele KORID LK. „Vozidla budou nasazená na linky, kde zaznamenáváme dlouhodobě rostoucí trend počtu cestujících. Současná pandemie koronaviru sice tento trend obrátila, ale jsme přesvědčeni, že se jedná pouze o dočasný stav a v budoucnu bude kapacita vozidel efektivně využita."

IVECO Crossway 14,5 LE, která zakoupila ČSAD Liberec od společnosti ZLINER , má kapacitu 55 míst k sezení a celkovou kapacitu včetně míst ke stání 112. Autobusy budou plně vybaveny podle nových standardů IDOL, tj. vnějšími i vnitřními informačními systémy BUSE, které zahrnují elektronické panely, LCD obrazovku a přípravu pro akustické hlášení. Současně jsou autobusy vybaveny klimatizací. „Věříme, že autobusy budou pohodlné nejen pro cestující, ale také pro naše řidiče,“ uvedl Martin Liška, provozní ředitel ČSAD Liberec.

Pořizovací cena jednoho vozidla činila 5 691 000 Kč bez DPH.

Na podzim letošního roku tak ČSAD Liberec pořídila celkem 24 autobusů Iveco Crossway a dva menší VDL MB Sprinter 514 CDI pro 26 cestujících.
Autobusy jsou vybaveny podle nových standardů IDOL, včetně vnějších i vnitřních informačních systémů, dodala je, stejně jako pro všechny nově pořízené vozy, společnost BUSE. Foto Liberecký kraj
Nové autobusy z Liberce do Chrastavy (linka 70), Jablonce nad Nisou (linka 141) a Stráže pod Ralskem (linka 270) vyjedou od neděle 13. prosince 2020. Foto Liberecký kraj
C.I.E.B
Zliner
Volvo DD