Nákup jízdenky v Brně bude ještě jednodušší, zaplatit půjde kartou ve vozech
Pro nákup jednorázové jízdenky v Brně bude platit jednoduché pravidlo – pípnout si u validátoru při každém nástupu do vozu MHD. Systém automaticky započítá hodinovou jízdenku za 25 Kč. Pouze pokud má cestující zájem o jízdenku na 15 minut, pípne si i při výstupu. Systém na konci dne jízdy vyhodnotí a zvolí pro cestujícího nejvýhodnější variantu. Foto DPMB
Další
1. července spustí brněnský dopravní podnik další vlnu elektronického odbavování cestujících. Téměř 3 000 validátorů CVT45 dodala Mikroelektronika.
Čtvrtek, 18. června 2020, rebus
Cestujícím v Brně skončí starosti s nákupem jednorázové jízdenky. Od 1. července  Dopravní podnik města Brna (DPMB) spouští druhou vlnu elektronického odbavování cestujících, díky kterému si mohou cestující zakoupit jízdenku přímo ve voze bezkontaktně přiložením karty k validátoru. Náklady na pořízení téměř 3 000 validátorů CVT45 a spuštění systému činí téměř 65 miliónů korun, třetinu z nich pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Projekt realizovala společnost Mikroelektronika.

Bezkontaktní nákup jízdenek přímo ve vozech je velkým krokem kupředu v modernizaci brněnské městské hromadné dopravy. Pro cestující bude znamenat větší pohodlí a méně starostí s nákupem jízdenky. Zároveň ale ponecháváme možnost koupi papírových jízdenek pro ty, kterým více vyhovuje tato varianta. I koronavirová krize ukázala, že jsou veškeré bezkontaktní služby nejen komfortnější, ale i bezpečnější a žádanější,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Do všech vozů jsme nechali nainstalovat na 3 000 nových validátorů, které umožní bezkontaktní nákup jízdenky, a to jak platební kartou, tak obdobnými platebními prostředky, jako jsou mobilní telefon nebo hodinky vybavené příslušnou platební aplikací,“ uvedl radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Základním principem celého systému je jednoduchost. „Pro nákup jednorázové jízdenky platí jednouché pravidlo – pípnout si u validátoru při každém nástupu do vozu MHD. Systém tak automaticky započítá hodinovou jízdenku za 25 Kč. Pouze pokud má cestující zájem o jízdenku na 15 minut, pípne si i při výstupu. Systém na konci dne jízdy vyhodnotí a zvolí pro cestujícího nejvýhodnější variantu,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Jednorázové jízdenky v Brně využívá stabilně 25 procent cestujících, kteří za ně ročně utratí 350 miliónů Kč. „Ročně prodáme na 16 miliónů jednorázových jízdenek. Třetinu tvoří papírové, nakupované v trafikách a prodejnách DPMB, třetinu jízdenky z jízdenkových automatů a zbývající, stále rostoucí část, tvoří SMS jízdenky a jízdenky přes mobilní aplikace SEJF a DPMB info,“ přiblížil vedoucí tarifního odboru Dopravního podniku města Brna Vít Prýgl.

První etapu elektronického odbavování cestujících, která umožňuje bezkontaktní nákup předplatních jízdenek a jako identifikátor využívá bezkontaktní bankovní karty, spustil Dopravní podnik města Brna jako první v České republice v roce 2017. „Předplatní jízdenky využívá v Brně 75 procent cestujících, proto jsme v první řadě usilovali o jejich elektronizaci, nyní bude nákup jízdenek jednoduchý úplně pro všechny,“ dodal Havránek.

Téměř 3 000 karetních validátorů CVT45 dodala DPMB společnost Mikroelektronika. Validátory jsou již čtvrtou generací řady VEGA.  Vybaveny jsou 5,7“ barevným dotykovým displejem, disponují velkým výpočetním výkonem a dostatečnou datovou pamětí, aby mohl systém spolehlivě splnit i nové požadavky, které na něj budou v budoucnu kladeny. Do validátorů je instalována nová čtečka bezkontaktních bankovních karet, kterých dosud Mikroelektronika vyrobila a do celého světa dodala více než 10 000.  Současně pracují jako označovače papírových jízdenek (tisk validační značky jehličkovou tiskárnou).

Součástí dodání EOC byl  Realizační projekt a pilotní provoz ve 20 vozidlech DPMB. Hotovo bylo za přibližně 8 měsíců. Mikroelektronika poskytuje záruku 60 měsíců. Odbavovací systém spolupracuje s Datovým Zúčtovacím Centrem společnosti KORDIS a prostřednictvím Backoffice odbavovacího systému s dopravním e-shopem, vybranou akceptační bankou (ČSOB) a zařízeními pro revizorskou kontrolu.

Kompletní informace a konkrétní příklady výpočtu jízdného najdou cestující na webových stránkách www.pipniajed.cz nebo www.dpmb.cz.

Téměř 3 000 karetních validátorů CVT45 dodala DPMB společnost Mikroelektronika. Validátory jsou již čtvrtou generací řady VEGA. Jsou vybaveny 5,7“ barevným dotykovým displejem a čtečkou bezkontaktních bankovních karet. Foto Mikroelektronika
Auto-Bus
BUSE