V regionálních autobusech Jihomoravského kraje se dá platit kartou
Palubní počítače EPIS 5.0 od firmy Herman systems budou do konce srpna zajišťovat bezhotovostní odbavení ve všech regionálních i městských autobusech v Jihomoravském kraji. Foto Herman systems
Modernizací odbavovacího zařízení zatím prošlo přes 150 autobusů Integrovaného dopravního systému kraje, ve kterých se dá zaplatit kartou, mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami.
Úterý, 05. května 2020, rebus
Jihomoravský kraj a společnost KORDIS JMK ve spolupráci s dopravci integrovaného dopravního systému kraje modernizují odbavovací zařízení ve vozidlech. Součástí je zavedení bezhotovostního placení jízdného bankovní kartou a následně také elektronických jízdenek.

Aby cestující nemuseli v souvislosti s pandemií COVID-19 platit hotově, KORDIS zprovoznění bezhotovostních plateb v autobusech uspíšil. Zatím je vybaveno více než 150 autobusů, do dvou až tří měsíců bude ve všech regionálních autobusech.

Jedná se o první várku z celkem 1 000 pokladen, které Jihomoravský kraj pro svůj integrovaný dopravní systém pořídil s využitím evropské dotace. Jsou pořizovány do majetku krajského koordinátora KORDIS JMK, který je dopravcům zapůjčuje a zajišťuje i montáž. Nová zařízení stála celkem přibližně 59 milionů korun, z toho 85% nákladů pokrývá dotace z evropských strukturálních fondů. Novými pokladnami budou vybaveny i autobusy dopravců provozujících 8 dalších městských doprav, přibližně 100 nových pokladen je určeno pro brněnský dopravní podnik. Dodavatelem palubních počítačů je společnost Herman systems. 

„Jsem opravdu rád, že několikaletý projekt přípravy elektronického odbavení cestujících v Jihomoravském kraji běží podle plánu a blíží se do zdárného konce. I vzhledem k aktuální situaci kolem epidemie koronaviru je pro nás preference bezkontaktních plateb ve veřejné dopravě absolutní prioritou. Snažíme se proto využít i současného stavu, kdy jsou omezeny některé spoje a dopravci mají více volných autobusů, do kterých mohou v mezičase instalovat nové pokladny. Zároveň bych tím chtěl ocenit i nasazení KORDIS JMK a všech dopravních společností v kraji, které na montáži pokladen v dnešní době pracují. Díky nim se podaří některé dny instalovat až 10 nových pokladen,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že cestující mohou už dnes na internetu kromě aktuální polohy spojů zjistit i to, jestli je v konkrétním autobuse možná platba kartou. Vybavené autobusy jsou pak označeny na dveřích nálepkou.

První autobusy s novými pokladnami jsou v provozu již od prosince, do března probíhal zkušební provoz.  Během něho za cestu bezkontaktně zaplatily stovky cestujících. Kromě nových odbavovacích zařízení připravuje KORDIS i e-shop pro nákup předplatných jízdenek. Cestující z celého kraje si budou moci přes e-shop koupit nebo obnovit elektronickou šalinkartu a nebudou muset chodit na předprodejní místo. Při kontrole u řidiče pak jen předloží bankovní kartu.

Nové palubní počítače EPIS 5.0 A od společnosti Herman systems kromě zjednodušeného prodeje jízdenek řidičům, zakoupení jízdenky bankovní kartou a rychlejší a pohodlnější kontrolu platnosti předplatní jízdenky přiřazené k bankovní kartě umožní zobrazení návazných spojů v následujících stanicích on-line, zajistí automatickou kontrolu polohy vozidla a její předávání do Centrálního dispečinku IDS JMK.

Palubní počítače EPIS 5.0 A obsahují výkonnou řídicí jednotku se čtyřjádrovým procesorem, s integrovaným diskem SSD, modemem LTE, GNSS modulem (GPS poloha), WiFi modulem. Systém je řízen pomocí dotykové obrazovky o velikosti 10,1. Přestože byl systém vyvinut na míru veřejné zakázky IDS JMK, jeho nasazení je možné prakticky kdekoli, tedy i v dalších krajích.

 
Auto-Bus
BUSE