Z továrny Solaris v Bolechowo vyjel 20 000. autobus
Jubilejní autobus Solaris ve Varšavě. Foto Solaris
Jubilejní vozidlo Solaris je kloubový elektrický autobus Urbino v barvách varšavské společnosti MZA. Jde o poslední autobus z velké objednávky hlavního města Polska na 130 elektrických autobusů.
Středa, 16. prosince 2020, rebus
Solaris vyrábí inovativní a ekologické autobusy od roku 1996. V úterý 15. prosince se do ulic Varšavy vydalo 20 000. vozidlo vyrobené v továrně Solaris v Bolechowo poblíž Poznaně. Jde o Urbino 18 bez emisí s ev. číslem 5999, ve flotile MZA, je posledním z vozidel dodaných na základě velké objednávky na 130 elektrických autobusů do Varšavy z roku 2019. Provozovatel MZA je největším a také jedním z prvních zákazníků polského výrobce. Městský dopravce dosud zakoupil přes 1 200 vozidel Solaris různých generací, včetně 150 moderních elektrických autobusů.

"Pokud se podíváte na první a nejnovější generaci vozidel Solaris řady Urbino, určitě si všimnete enormního pokroku. Nejde jen o technologii a konstrukci vozidel, i když i tato oblast prošla velkou transformací. Pro Solaris je ale nejdůležitější změnou v posledních dvou desetiletích změna priorit směrem k čistým pohonným systémům a následně ke zvýšení kvality života obyvatel měst,“ uvedl Javier Calleja, generální ředitel společnosti Solaris.

Dnes Solaris vyrábí více než 1 500 autobusů ročně, přičemž téměř polovina z nich je vybavena elektrickými pohony a většina z nich nevytváří emise. Každým rokem firma posiluje svou pozici lídra elektromobility ve veřejné dopravě v Evropě. V prvních třech čtvrtletích roku 2020 byl Solaris největším výrobcem bateriových autobusů. Model Solaris Urbino 12 electric, vlajková loď, se stal vítězem prestižního ocenění Bus of the Year 2017.

Jubilejní autobus Solaris,  20 000. Urbino, je také elektrickým vozidlem. Nasazen bude na linku 503, kterou obsluhují výhradně vozidla s nulovými emisemi. V červené a žluté barvě MZA bude autobus dobíjen přes noc v depu Stalowa. 130 elektrických autobusů ještě neznamená konec nákupní strategie MZA. Podle plánů má být do roku 2027 polovina všech 1 500 varšavských autobusů s nízkými nebo nulovými emisemi. Varšava patří mezi evropská města s nejdynamičtějšími a nejrozsáhlejšími změnami.

Od výroby prvního vozidla prošlo portfolio produktů společnosti Solaris revolučními změnami. Dnes je lídrem mezi výrobci elektrických autobusů v Evropě. 20 000 vyrobených vozidel jezdí ve 32 státech Evropy i ve světě.

Solaris

C.I.E.B
MAN Neoplan
Zliner