Výrazná podpora ekologické veřejné dopravy ve Finsku
Svůj nový autobus s nulovými emisemi představila VDL online 27. května 2021. Foto VDL
V přístavním městě Kotka a na regionálních linkách do Hamina vyjedou v roce 2023 VDL Citea LE 122 nové generace.
Středa, 22. září 2021, rebus
Finská autobusová společnost Oy Pohjolan Liikenne Ab a VDL Bus & Coach podepsaly další kontrakt k posílení ekologické veřejné dopravy ve Finsku. K současným vozům se v přístavním městě Kotka připojí dalších 25 VDL Citea nové generace, založené na elektrických hnacích soupravách a s nejmodernějšími funkcemi. Kromě městské dopravy budou také sloužit jako vozidla regionální dopravy do sousedního města Hamina.

Jedná se o první velkou sérii Citea nové generace, kterou společnost VDL Bus & Coach prodala do zahraničí, kromě jednoho vozidla, které v lednu objednalo finské město Lahti (Koiviston Auto Group). Tato objednávka následuje po 32 VDL Citea (model CItea LF-122) holandské dopravní společnosti Hremes, která všechny vozy nasadí do provozu v nizozemském Eindhovenu v prvním čtvrtletí příštího roku. Výroba nových autobusů pro město Kotka začne koncem roku 2022 a dodány budou v roce 2023.

Rychlá cesta i elektrické dopravě
Oy Pohjolan Liikenne Ab s novými 25 Citea rozšíří svou flotilu VDL na téměř 200 vozidel. Sami Ojamo, generální ředitel VDL Bus & Coach Finland, uvedl: „Přechod na elektrickou a udržitelnou veřejnou dopravu ve Finsku pokračuje exponenciálním tempem. Náš dlouholetý a vážený zákazník je skvělým příkladem tohoto trendu. Počátkem roku 2019 si u VDL Bus & Coach objednal svých prvních pět elektrických vozů Citea. Nyní nakoupil z naší nejnovější generace městských autobusů. Rozšíření flotily podporuje jejich pozici průkopníka e-mobility ve Finsku. Těšíme se, až novou generaci VDL Citea uvidíme v provozu v Kotce i dalších částech severské země.“

Přístavní město Kotka se nachází v jižním Finsku, asi 130 kilometrů od hlavního města Helsinek. 25 vozů nové generace Citea bude použito v městském provozu v regionech poblíž Haminy, která leží 20 kilometrů východně od Kotky. V současné na lince jezdí převážně LLE Citea Diesel, ale brzy vyjedou bezemisní VDL Citea typu LE-122 nové generace se sadou baterií 490 kWh a 39+4+1 místy. S délkou 12,2 metru a sníženým vstupem se dobře hodí do městské i regionální dopravy.

Důležitý průkopník
Heikki Alanko, generální ředitel Oy Pohjolan Liikenne Ab, řekl: „Usilujeme o to, abychom byli vedoucí silou při přechodu na veřejnou dopravu s nulovými emisemi ve Finsku. Tyto nové nejmodernější dálkové autobusy VDL nám umožní pracovat efektivněji než kdykoliv předtím. Jsme potěšeni novou generací VDL Citea, její základní inovativní vlastnosti nám umožní zlepšit zážitek z cestování a poskytnout našim řidičům to nejlepší pracovní prostředí.

Nová generace VDL Citea
Novou generací  VDL Citea odpovídá VDL Bus & Coach na budoucí výzvy veřejné dopravy. Tam, kde bylo v posledních letech ambicí „zaměření na nulu“, jsou nyní nulové emise normou pro obyvatelné město. To vyžaduje nové technologie a jiný způsob myšlení, které nový koncept autobusů Citea od VDL poskytuje, uvádí VDL v tiskové zprávě.

Baterie v úrovni podlahy, jednodílná kompozitní boční stěna, inteligentní správa energie, propracovaný systém klimatizace a ergonomické prostředí pro řidiče. Těchto pět důležitých inovací je vlastní produktové řadě Citea nové generace VDL Bus & Coach, která zahrnuje čtyři délkové varianty a pět typů. Řada nových vozů Citea se může pochlubit i dalším výrazným vylepšením – všechna vozidla mají podle výrobce dojezd 500 až 600 kilometrů.

Nová generace Citea je zcela založena na elektrickém hnacím ústrojí. Během vývoje bylo zohledněno a konzultováno velké množství dat; k získání faktických poznatků byly využity informace z více než 100 milionů elektrických kilometrů. Firma VDL Bus & Coach navíc od roku 2015 provádí mezi důležitými evropskými dopravci průzkum trhu, aby lépe porozuměla budoucnosti mobility.

Pohjolan Liikenne
Pohjolan Liikenne je jednou z největších autobusových společností ve Finsku. S flotilou 500 autobusů a autokarů poskytuje místní a regionální dopravní služby zejména v jižním Finsku. Její roční obrat je 110 milionů EUR a její pracovní sílu tvoří 1200 profesionálů. Autobusy a autokary Pohjolan Liikenne přepraví více než 30 milionů cestujících ročně, což pokrývá celkem 33 milionů kilometrů. Pohjolan Liikenne je dceřinou společností VR, finské národní železniční společnosti.

VDL Bus & Coach

Volvo electric