VDL Citea nové generace pro nizozemský Eindhoven
VDL Citea z nové „rodiny“ bude uvedena na trh v tomto roce. Výrobce plánoval slavnostní odhalení na Busworld 2021, který byl však zrušen. Foto VDL
Další
Celkem 32 městských autobusů VDL Citea, založených výhradně na elektrickém pohonu, bude v Eindhovenu k vidění od ledna 2022.
Čtvrtek, 08. dubna 2021, rebus
Objednávka je výsledkem výběrového řízení vyhlášeného nizozemskou provincií Severní Brabantsko s cílem zcela přejít na veřejnou dopravu, která do roku 2025 nebude emitovat škodlivé látky. Smlouva se společností Hermes (Transdev), která v roce 2016 získala „koncesi na jihovýchodní Brabantsko“, byla podepsána 7. dubna. Zahrnuje novou generaci autobusů Citea typu LF-122 s délkou 12,2 metru. První přijedou v lednu 2022.

Prezident Willem van der Leegte z VDL Groep: "Hermes před čtyřmi lety uvedl v Eindhovenu do provozu tehdejší největší evropskou flotilu elektrických autobusů. Byl to fantastický milník, který vyvolal celosvětový zájem. Objednáním 32 nových autobusů z nové generace Citea od VDL je příkladem jejich vize elektrifikace veřejné dopravy v regionu. Jsme proto hrdí na tuto dlouhodobou spolupráci v Eindhovenu, domovské základně VDL." Vozidla se budou vyrábět v Brabantsku.

Město v posledních letech navštívilo mnoho evropských dopravních společností a měst, aby načerpaly zkušenosti v e-mobilitě ve veřejné dopravě. "Koronavirová krize má zásadní dopad na veřejnou dopravu, ale nadále věříme, že inovace se vyplatí i v těchto obtížných dobách. Společně s provincií je tato investice možná. Mnoho milionů ujetých kilometrů autobusy VDL Citea nám poskytlo bohaté znalosti a zkušenosti. Těšíme se s důvěrou na dobu, kdy bude v Eindhovenu v provozu vozový park nové generace Citea od VDL Bus & Coach,“ uvedl Christophe van der Maat (člen zemské vlády Severního Brabantska).
Nová generace VDL Citea bude k dostání ve čtyřech délkových variantách a splňuje všechny možné požadavky na trhu; každý model nabízí řešení bez kompromisů ohledně udržitelnosti, technologie, dojezdu, pohodlí a kapacity cestujících, ergonomie, flexibility, bezpečnosti nebo celkových nákladů na vlastnictví, uvádí výrobce.

Citea nové generace pro Hermes bude speciálně vybavena takzvaným balíkem Brainport. Patří k němu bezpečnostní systémy, jako je systém varování před čelní srážkou a systém detekce mrtvého úhlu. Jedinečnými činí vozidla i design interiéru a speciální osvětlení. Každé z nich bude proto novou vlajkovou lodí flotily Hermes v Eindhovenu. Elektrické VDL Citea jsou samozřejmě vybaveny opatřeními ke snížení šíření virů, jako je COVID-19. Například filtračními systémy, antibakteriálními povrchy a ochrannými opatřeními pro řidiče.

V nové generaci Citea jsou baterie standardně integrovány do podlahy a je tak více prostoru pro cestující, až do maxima 110 osob ve vozidle s délkou 12,2 metru. Pro tuto novou generaci elektrických městských autobusů vyvinula společnost VDL Bus & Coach kompozitní boční stěnu, která se skládá z jednoho kusu. To způsobuje menší vibrace a snižuje hluk.

Boční stěna zlepšuje izolaci autobusu a snižuje potřebu topit a chladit. Kromě toho je tato kompozitní konstrukce boční stěny o 15% lehčí.

Nejvyšší prioritu mělo navržení optimální kabiny řidiče. Protože je to celodenní pracoviště, nepřipustily se žádné ústupky pokud jde o ergonomii, snadné ovládání, pohodlí a bezpečnost. Vylepšená kabina byla několikrát testována vědeckými centry a různými průmyslovými organizacemi.

Zleva: Martijn Mentink (viceprezident společnosti Hermes) Christophe van der Maat (člen zemské vlády provincie Severní Babantsko) a Willem van der Leegte (prezident a generální ředitel společnosti VDL Groep). Foto: Bram Saeys
ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric