Van Hool uvedl bateriový elektrický double decker
Nový double decker TDX25E přichází rok po dodání prvního 100% elektrického autokaru Van Hool CX45E do USA. Foto Van Hool
Rok po odeslání prvního 100% elektrického autokaru CX45E do USA, přichází na přání zákazníků nový, s větší kapacitou pro cestující.
Středa, 17. listopadu 2021, rebus
Belgický výrobce autobusů Van Hool přestavil 16. listopadu elektrický dvoupodlažní turistický autobus. Podle Van Hool jde o první elektrický bateriový double decker pro meziměstské linky na světě - všechny, které jsou dosud na trhu, jsou určené pro dopravu ve městech a v příměstských oblastech.

Nový TDX25E má prostor pro 69 cestujících, 18 na spodní palubě a 51 v horní části, a má údajný dojezd až 500 km, v závislosti na klimatických podmínkách a topografii trasy. TDX25E je určen pro americký trh, kde bude sloužit pro dojíždění zaměstnanců a/nebo pravidelnou osobní dopravu.

Uvedení bateriového elektrického double deckeru přichází přesně rok poté, co Van Hool dodal do USA svůj první 100% elektrický autokar CX45E, dosud jich prodal 22.

"Nadšené reakce, které jsme získali na náš první bateriový autokar nás vedly k rychlému zahájení práce na vývoji dvoupodlažního vozu s větší kapacitou pro cestující. Naše zkušenosti s elektrickými pohonnými systémy v minulosti a nedávno s modelem CX45E nám opravdu pomohly s rychlým vývojem a komplexním testováním TDX25E,“ uvedl Filip Van Hool, generální ředitel společnosti Van Hool. Jak CX45E, tak nový TDX25E používají pohonné jednotky Siemens a baterie Proterra.
"Dvoupodlažní autokary vyrábíme od roku 1982. O 25 let později – v roce 2007 – jsme dodali první do USA. A nyní, o 15 let později, uvádíme na trh v USA první 100% bateriový elektrický double decker. Pro Van Hool je to druhý domácí trh, nikde jinde na světě není poptávka po našich double deckerech větší, než v USA. Globálně Van Hool prodal více než 3 000 kusů v 19 různých zemích,“ doplnil.

„Partnerství mezi společností Van Hool a jejím distributorem na severoamerickém trhu, společností ABC Bus Companies, Inc., začalo před 34 lety. Po všech těch letech tvrdé práce se nám společně podařilo umístit Van Hool na mapu Severní Ameriky. Dnes je na severoamerických silnicích více než 11 000 autokarů a autobusů Van Hool, které slouží mnoha zákazníkům, včetně řady velkých společností ze Silicon Valley, které pro své zaměstnance zajišťují kyvadlovou dopravu. Vzhledem k poptávce několika zákazníků po plně elektricky poháněných vozidlech jsme ve Van Hool hledali řešení,“ řekl generální ředitel.

Van Hool je nezávislý belgický výrobce autobusů, autokarů a průmyslových vozidel. Společnost byla založena v roce 1947, sídlí v Koningshooiktu. V roce 2022 oslaví 75 let. Naprostá většina vyrobených kusů je určena pro Evropu a Severní Ameriku. Van Hool má po celém světě přibližně 3 500 zaměstnanců, z nichž většina pracuje ve výrobních závodech v Koningshooiktu (Belgie) a Skopje (Severní Makedonie).Volvo electric