Považská Bystrica bude mít první hybridní autobus
Dopravní podnik města Považská Bystrica zakoupil od společnosti Corex Vráble hybridní autobus Iveco Urbanway 12 m Hybrid High Value. Jde o prezentační vůz, který byl původně v Česku.
Čtvrtek, 18. února 2021, rebus
Prezentační Iveco Urbanway 12 m Hybrid High Value vyrobené v roce 2019 testoval v létě 2019 Dopravní podnik hlavního města Prahy a další česká města. V Považské Bystrici půjde o první městský autobus s hybridním pohonem.

Iveco Urbanway 12 m  Hybrid High Value je vybaveno sériovým hybridním systémem firmy BAE Systems. Autobus je poháněn sériovým elektromotorem s výkonem 120 kW (krátkodobě až 195 kW), který získává elektrickou energii z generátoru nebo z EDLC ultrakondenzátorů umístěných na střeše vozidla. Plně elektrický režim se využívá při zastavování vozidla a jeho rozjezdu do rychlosti 20 km/h. V tomto režimu vozidlo neprodukuje žádné škodlivé emise. Po vyčerpání energie z ultrakondenzátů vyrábí elektrickou energii generátor poháněný naftovým motorem Iveco Tector VI s výkonem 210 kW. Ultrakondenzátory se nabíjí rekuperací při brzdění vozidla, nebo při jízdě z kopce. Podle výrobce takové řešení pohonu spotřebuje přibližně o 30% méně paliva ve srovnání se standardními naftovými vozidly a zároveň i emise CO2 jsou nižší o cca 30%.

Přepravní kapacita 12 metrového třídveřového autobusu je 85 cestujících, z toho 29 sedících. Interiér vozu je plně klimatizovaný. Dopravní podnik zakoupil předváděcí vozidlo za cenu 351 444 € s DPH.

Hybridní autobusy Iveco Urbanway 12 m na Slovensku provozuje i nedaleká Žilina, která v roce 2018 zakoupila 16 hybridních autobusů Urbanway Hybrid. Ty jsou však full hybrid, pohon obstarává asynchronní elektromotor a elektrická energie je ukládána namísto ultrakondenzátorov v Li-Ion bateriích. Naftový motor je v obou případech stejný.

Dopravní podnik zároveň vyhlásil veřejnou zakázku na pět nízkopodlažních autobusů s dieselovým pohonem délky 12 metrů. Kapacita cestujících má být alespoň 80, vybaveny budou klimatizací, kamerovým systémem a automatickým počítáním cestujících. Nabídky očekává do 11. března 2021. Předpokládaná cena zakázky je 1,3 mil. € bez DPH. Nové autobusy by měly v rámci obnovy vozového parku MHD nahradit nejstarší vysokopodlažní Karosy B 952E.

IMHD.sk

ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric