V Plzeňském kraji budou některé autobusové spoje jen na zavolání
Autobusy společnosti ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY budou na některé zastávky v Plzeňském kraji zajíždět jen po předchozím objednání spoje. Foto Zdeněk Kresa
Další
Od 31. ledna si některé spoje mimo špičku objednáte po telefonu, na webu nebo u řidiče. V jízdních řádech i IDOS budou takové spoje označeny symbolem telefonu.
Úterý, 26. ledna 2021, rebus
Plzeňský kraj vychází vstříc cestujícím na málo vytížených spojích, které by musel z důvodu nízké frekvence rušit, ale není zde možná jiná alternativa dopravy. V Integrované dopravě Plzeňského kraje tak dochází od 31. ledna 2021 ke spuštění systému spojů na zavolání.  Vybrané spoje, jejich části nebo zastávky, budou obsluhovány jen po předchozím objednání. Půjde o dopolední nebo večerní spoje, důležité spoje do škol nebo do zaměstnání pojedou pravidelně, podle časů v jízdním řádu. V případě zastávek se jedná o ty méně významné a málo využívané.

V jízdních řádech budou spoje na objednání, jejich části nebo zastávky označeny symbolem telefonu. Pokud bude symbol v záhlaví celého spoje, jede na zavolání celý spoj, jinak jen označená část. Tento symbol telefonu je uveden i v poznámkách u spojů v IDOS.

Jak lze spoj objednat:

Pokud potřebujete jet spojem, nebo nastoupit v zastávce, u které je čas odjezdu označen symbolem telefonu, je možné to udělat třemi způsoby

  •     přes call linku IDPK na čísle 378 035 477 v době od 6 do 18 hodin,
  •     přes webový formulář na webu IDPK,
  •     u řidiče autobusu jakékoli linky ARRIVY.

Při objednání je vždy nutné uvést přesný název nástupní zastávky, datum a přibližný čas odjezdu. Objednávku u řidiče nebo přes webový formulář je možné provést nejdříve 48 hodin, nejpozději však 30 minut před vyjetím spoje z výchozí zastávky.

Telefonické objednávky na lince IDPK 378 035 477 lze provádět denně v čase od 6:00 do 18:00, nejdříve ale 48 hodin předem a nejpozději 30 minut před vyjetím spoje z výchozí zastávky. Objednání spoje jedoucího mezi 18. a 6. hodinou ranní následujícího dne a mimo pracovní dny je nutné zajistit do 18:00 posledního předcházejícího pracovního dne.

Objednání výstupu v zastávce na zavolání není třeba předem objednávat, pokud leží na spoji, který není celý na zavolání. Stačí do spoje nastoupit a řidiči nahlásit výstupní zastávku, autobus do ní zajede.

Spoje na zavolání nebo předchozí objednání nejsou žádnou novinkou u nás ani ve světě. V prosinci 2003 začal se systémem dopravce AUDIS BUS v oblasti Orlických hor, následně se rozjel třeba i v Milevsku. Zkušenosti s ním mají i na východě Čech, na jižní Moravě nebo v Libereckém kraji.

Rošero P
IDOS