V IDOL dojde od července k úpravě cen jízdného
Průměrné zvýšení ceny jízdného má od 1. července 2021 činit u hotovostních plateb 15 %, u plateb elektronickou peněženkou 9 % a časových kupónů 11 %. Foto KORID LK
Liberecký kraj se chce lépe vyrovnat s důsledky koronavirové pandemie v podobě poklesu tržeb a motivovat cestující k bezhotovostnímu placení jízdného.
Středa, 07. dubna 2021, rebus
Změnu tarifu IDOL má Liberecký kraj v plánu zavést od 1. července letošního roku. „Propad tržeb ve veřejné dopravě činil vloni zhruba 70 milionů korun a za první dva měsíce roku letošního přes 24 milionů, a to i přesto, že v letních měsících meziročně příjmy z jízdného stouply. Nechtěli jsme jít cestou plošného rušení spojů, abychom neomezovali cestující, a přitom zachovali srovnatelnou kvalitu služeb. Navrhujeme proto nyní změnu tarifu IDOL, kdy bude průměrné zvýšení ceny jízdného činit u hotovostních plateb 15 %, u plateb elektronickou peněženkou 9 % a časových kupónů 11 %,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy, v tiskové zprávě.

Po šesti letech se tak například zdraží roční síťová jízdenka pro seniory nad 70 let o deset procent z 500 na 550 korun. O pětinu zdraží také jednodenní síťová jízdenka pro jednu osobu a skupinu až 5 osob, jejíž cena se mění po téměř 11 letech. Roční síťová jízdenka zůstane na stejné cenové úrovni.

Prohloubení rozdílů v jízdném u platby kartou a hotově kraj zvolil zejména proto, aby motivoval cestující k bezhotovostní platbě. Chce tím minimalizovat osobní kontakt pasažérů s řidičem, zrychlit dobu odbavení a udržet veřejnou dopravu na vysoké úrovni. Veškeré připravované změny mají za cíl zabránit úbytku cestujících, který je době koronavirové pandemie i z důvodu obav občanů cestovat v autobusech a vlacích i přesto, že dopravci zajistili dodržování stanovených hygienických podmínek.

Jízdné ve veřejné dopravě v Libereckém kraji se dlouhodobě drželo na stejné úrovni. V současné situaci jsou změny nezbytné, jelikož dramaticky poklesly tržby a rostou náklady. Za nejdůležitější považuji, že nedochází k redukci spojů, systém zůstává zachován jako celek a ceny nepřesahují maximální výši celostátního tarifu. O podpoře regionální dopravy jednáme s Ministerstvem dopravy, jelikož celkové ztráty ve všech krajích byly jen za loňský rok zhruba 3,5 miliardy korun. Změny cen jízdného nyní plánuje většina krajů,“ dodal hejtman Martin Půta.

Na druhou stranu v loňském roce kraj ušetřil celkem 151,5 milionu korun, které letos přidá do svého rozpočtu. Nejvyšší částka zamíří na investiční akce v resortu školství, do oblasti zdravotnictví a více než 40 milionů korun má získat resort dopravy, které mají jít do dopravní obslužnosti, údržby silnic, úpravy povrchů cyklostezek a dalších projektů).

Vše ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.


Rošero P
IDOS