Transdev míří na Slovensko, vyhrál tendr na MHD v Nitře
Novým provozovatelem městské hromadné dopravy v Nitře bude od 1. ledna 2022 po dalších 10 let společnost Transdev Morava. V tendru nabídla nejvýhodnější cenu.
Úterý, 01. prosince 2020, rebus
O vítězi veřejné soutěže na zajištění provozu MHD v Nitře na sociální síti informoval primátor města Marek Hatta. Transdev vystřídá společnost Arriva Nitra, která městskou dopravu nyní provozuje.

Město vyhlásilo veřejnou soutěž v hodnotě téměř 130 milionů Eur v srpnu 2020. Přihlásili se tři uchazeči. Vítěz Transdev Morava, s. r. o. a TD Transport, s. r. o.  nabídly cenu za roční provoz 9 881 136,30 Eur, druhá Arriva Nitra, a. s. nabídla 10 805 747,80 Eur a ČSAD Hodonín, a. s., soutěžil s částkou 11 461 584,05 Eur. "Díky tomu, že jsme kvalitně nastavili podmínky, se do soutěže zapojili tři uchazeči. Na slovenské poměry je to věc nevídaná. Jen pro srovnání, v dalších dvou krajských městech, které řeší soutěž na MHD souběžně s námi, se přihlásilo po jednom uchazeči. Díky dobře nastaveným kritériím přineseme do Nitry atraktivnější MHD, kvalitnější autobusy a vyšší komfort pro cestující," uvedl primátor. Každé vozidlo bude 100 % nízkopodlažní, bude mít klimatizaci, kamerový systém, WiFi, LCD informační monitory, odbavovací systém umožní zaplatit jízdné platební kartou nebo mobilním telefonem či jiným chytrým zařízením a vozy budou ve světle modré barvě.

Podle primátora je změna dopravce díky dobře vyhlášenému tendru již jistá, neúspěšní uchazeči však ještě mají lhůtu pro podání námitek.
Smlouva se současným dopravcem Arriva Nitra končí 31. prosince 2021.

Společnosti Transdev Morava a TD Transport patří do mezinárodní dopravní skupiny Transdev Group, která působí v 20 zemích světa. Slovenská pobočka TD Transport, s. r. o., Bratislava byla založena v říjnu 2020 a jejím jediným vlastníkem je Transdev Česká republika. Na Slovensku zatím skupina Transdev nepůsobila, v České republice už uspěla ve více autobusových tendrech, kde kromě regionální dopravy v Moravskoslezském nebo Středočeském kraji, provozuje i MHD v několika městech.

Město Nitra od nového dopravce požaduje obsluhu linkami MHD přibližně v současném rozsahu, tj. ve městě Nitra a přilehlých obcích Ivanka pri Nitre, Branč, Nitrianske Hrnčiarovce, Štitáre a Lužianky. Dopravce by měl provozovat minimálně 84 autobusů Euro VI, z toho 33 kloubových. Stáří autobusů nesmí přesáhnout 13 let, přičemž maximální průměrný věk vozového parku je stanoven na 8 let během prvních 8 let kontraktu. Pro zajištění přepravy kol město požaduje zajistit nosiče kol na zadní čela několika autobusů.

V Nitře vyhlásili tendr podruhé, do první soutěže v roce 2019 se přihlásila pouze Arriva Nitra. Jelikož byla předložena pouze jedna nabídka a převyšovala předpokládanou hodnotu zakázky, město soutěž zrušilo a opakovaně vyhlásilo v srpnu tohoto roku.

Rošero P
IDOS